„Gazociąg Polska – Słowacja to szansa na większą dywersyfikację i stabilność dostaw gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto nowe połączenie zapewni Polsce lepszy dostęp do hubu gazowego w Baumgartem oraz umożliwi eksport naszego gazu z terminala LNG w Świnoujściu w kierunku południowym” – podano w komunikacie.

Podpisanie umowy zwiększy szanse na podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej przez spółki realizujące gazociąg (Gaz-System SA i słowacki Eustream as). Ponadto to krok naprzód w staraniach o dofinansowanie z funduszy unijnych.Zgodnie z umową zarówno nasz, jak i słowacki rząd będą współpracować ws. budowy gazociągu przez spółki oraz monitorować postępy prac. Co więcej, będą ubiegać się o dofinansowanie z budżetu UE, a także koordynować procedury krajowe i europejskie dotyczące inwestycji.

„Z kolei spółki Gaz-System SA i słowacki Eustream as z kolei będą zobowiązane do przedstawienia harmonogramu prac, a także pełnienia funkcji operatorskich na wybudowanym gazociągu” – informuje Ministerstwo Gospodarki.

Planowany rurociąg będzie stanowić element tzw. Korytarza Energetycznego Północ – Południe, integrując rynki gazowe Europy Środkowo-Wschodniej z terminalem LNG w Chorwacji. To połączenie jest jednym z kluczowych projektów unijnych na szczeblu regionalnym. Pod koniec października polska Rada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie umowy w sprawie połączenia systemów gazociągów Polski i Słowacji.