Nie musimy rezygnować z węgla, gdyż bardziej wydajne elektrownie opalane tym paliwem charakteryzują się obniżoną emisją. 

Czy polskie górnictwo może być rentowne?

„15 lat temu zrestrukturyzowaliśmy polskie górnictwo i przynosiło większe dochody niż nasz przemysł naftowy. To dziś wydaje się prawie niemożliwe, ale da się to zrobić. Nasze górnictwo może być nadal rentowne i konkurencyjne z górnictwem zamorskim” – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. „Czekam na to, żeby restrukturyzację natychmiast podjęto” - dodaje.

Niższa emisja dzięki nowym blokom węglowym

Obecnie wydobycie węgla jest coraz bardziej kosztowne, a ponadto – chcąc uniknąć wyłączeń prądu z powodu przestarzałych elektrowni – konieczna jest budowa nowych bloków. 

„Musimy wymienić w najbliższym czasie około 30% starych bloków energetycznych. Będziemy je zastępować nowymi, które mają sprawność nie 30%, ale prawie 46%. To pozwoli automatycznie obniżyć emisję CO2 aż o jedną trzecią, produkując taką samą ilość energii elektrycznej. Jeśli natomiast zastosujemy bloki, które mają już powyżej 60% sprawności, a są już takie, to ograniczymy emisję CO2 aż o 50%, nadal spalając węgiel – podkreśla prof. Buzek.

Jego zdaniem nie możemy zwracać uwagi wyłącznie na kwestie ekologiczne – musimy też myśleć o naszej gospodarce. „Naszym celem jest ograniczenie emisji, a nie eliminacja węgla” – przekonuje. 

Przeczytaj wypowiedź prof. Buzka na temat: „Polska energetyka węglowa a cele klimatyczne - czy da się je pogodzić?”