Partnerzy z Japonii i Korei Południowej nie są jedynymi inwestorami zainteresowanymi współpracą, ale wicepremier Janusz Piechociński prowadzi z nimi rozmowy w pierwszej kolejności. Wybór partnera ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni, a ostateczne decyzje w sprawie inwestycji – do połowy 2014 r.

Piechociński podkreślił, że zainteresowanie inwestorów jest olbrzymie, co daje szansę na stworzenie na gruntach Kompanii Węglowej elektrowni najnowocześniej generacji, której sprawność spalania wyniesie 46,2%. Budowa elektrowni ma pomóc w ustabilizowaniu popytu na polski węgiel.

Zainteresowani współpracą są trzej inwestorzy: japońska firma Mitsui & Co, koreański koncern Samsung C&T Corporation oraz chińska spółka Sepco Electric Power Construction Corporation. Jak poinformował minister – ta inwestycja nie jest w żaden sposób zagrożona.

Nowa siłownia węglowa w Woli

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do 2019 r. w Woli k. Pszczyny na terenie dawnej kopalni Czeczott powstanie elektrownia węglowa o mocy 1 tys. MW . Ma ona zużywać 2,5-3,5 mln ton węgla i produkować 5-7 TWh energii rocznie. Jak poinformował wiceprezes KW Marek Uszko, w przypadku tej inwestycji w grę wchodzi także współpraca z jedną z krajowych grup energetycznych lub zaangażowanie Polskich Inwestycji Rozwojowych. Decyzję w tej sprawie ma podjąć powołany do połowy przyszłego roku nowy zarząd spółki. Szacowany koszt inwestycji to około 1,5 mld EUR.