Według wicepremierów polskie górnictwo przez najbliższe kilkadziesiąt lat będzie należało do podstawowych gałęzi gospodarki. Zapewnili, że na jego rozwój i modernizację znajdą się pieniądze tak, aby mogło jeszcze przez wiele lat pozostać podstawą polskiej energetyki.

Kopalnia Mysłowice-Wesoła przykładem sprawnego funkcjonowania i efektywnej modernizacji

Kopalnia Mysłowice-Wesoła, która należy do Katowickiego Holdingu Węglowego, zakończyła właśnie pierwszy etap tworzenia poziomu wydobywczego 865 m oraz pogłębiania i modernizacji szybu „Piotr”. Inwestycja, która rozpoczęła się 15 lat temu, pozwoliła na dotarcie do 60 mln węgla dobrej jakości. Prócz tego warto podkreślić, że poprawiło się bezpieczeństwo i komfort pracy górników, a transport materiałów jest szybszy i tańszy.

Obecnie, dzięki szacowanemu wydobyciu węgla na poziomie 160 mln ton, kopalnia Mysłowice-Wesoła ma w perspektywie co najmniej 40 lat działania. W tym roku wydobędzie około 3,7 mln ton węgla, a cały holding – około 11,9 mln ton.
W mysłowickiej kopalni ponad 4,6 tys. osób. Jej zasoby węgla, możliwe do opłacalnego wydobycia, szacowane są na blisko 160 mln ton, co oznacza perspektywę co najmniej 40 lat działania.

Rozwiązywanie problemów

Jeszcze rok temu spółka była w trudnej sytuacji, zarówno technicznej, jak i finansowej. Piechociński pochwalił KHW za skuteczny program naprawczy, który ustabilizował finanse spółki i utrzymał poziom wydobycia węgla. Wiceminister podkreślił również, że polskie górnictwo musi się dostosować do sytuacji rynkowej wobec napływu do Europy tańszego węgla z innych kontynentów. Musi zaproponować konkurencyjną cenę, jednocześnie dbając o racjonalny bilans własnych kosztów.

Piechociński zaapelował także o porozumienie wewnątrz spółek, a także na poziomie: management-pracownicy, które będzie skutkowało większą efektywnością pracy, lepszym wykorzystaniem sprzętu i podnoszeniem konkurencyjności.

Polskie górnictwo nadal ważne

Piechociński ponownie podkreślił wagę polskiego przemysłu wydobywczego i racjonalnego wykorzystywania zasobów, powołując się na prognozy, wedle których w 2050 r. polska energetyka ma być oparta na węglu w około 40-50%. Popyt na ten surowiec będzie więc istniał jeszcze przez wiele lat. Dziś z węgla kamiennego i brunatnego pochodzi 84% wytwarzanej w Polsce energii.

Pieniądze z UE

Wicepremier zaznaczył, że w kwestii modernizacji i unowocześniania kopalni, będzie można liczyć na wsparcie unijne w ramach puli przeznaczonej na badania i rozwój. W tym roku w pierwszej kolejności należy zadbać o utrzymanie wydobycia na właściwym poziomie, inwestycje i modernizację kopalń, a nie o ich wyniki finansowe.