Do końca 2014 r. ma powstać wspólny europejski rynek energii elektrycznej. Integracja rynków energii wpłynie na zwiększenie konkurencyjności i obniżenie cen, a także zapewni większe bezpieczeństwo dostaw.
Fot. inzynieria.com
Wspólny rynek energii ma objąć Europę od Skandynawii aż po Półwysep Iberyjski. Jak mówi Ireneusz Łazor, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii, dzięki temu będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej wytworzonej tysiące kilometrów od Polski – przykładowo w turbinach wiatrowych na wybrzeżu Portugalii.
„Wspólny rynek energii to jest dopiero pierwszy krok. Kolejne doprowadzą do konsolidacji w europejskim sektorze giełdy energii” – zapowiada.
Zanim powstanie europejski rynek energii, państwa członkowskie muszą m.in. wdrożyć zasady trzeciego pakietu energetycznego z 2009 r. i przyjąć wspólne zasady sprzedaży i transportu energii.
Jakie korzyści przyniesie wspólny rynek energii elektrycznej?
Integracja rynków energii oznacza połączenie mocy dostępnych na wszystkich krajowych rynkach państw członkowskich UE w jeden system. Dzięki temu możliwy będzie zakup energii poprzez giełdy, na których ustalane będą jednolite ceny.
„Na północy jesteśmy w fazie testów i w najbliższych kilkunastu tygodniach, w lutym przyszłego roku, powinna zafunkcjonować nowa formuła wyznaczania ceny w tej części Europy” – zapowiada prezes TGE. – „To jest algorytm uwzględniający zdolności przesyłowe pomiędzy poszczególnymi krajami, jak również propozycje cenowe kupna – sprzedaży uczestników rynków z tych krajów, które będą objęte właśnie wspólnym wyznaczaniem cen” - wyjaśnia.
Zdaniem KE zintegrowany rynek energii elektrycznej przyczyni się do większej, a jednocześnie równej konkurencji, bez względu na kraj działania firmy sprzedającej czy produkującej prąd i gaz. Przełoży się to na niższe ceny dla odbiorców.
Towarowa Giełda Energii w styczniu przyszłego roku uruchomi giełdową Platformę Informacyjną, dotyczącą sektora elektroenergetycznego.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.