Zakończyły się negocjacje pomiędzy przedstawicielami krajów unijnych i Parlamentem Europejskim ws. nowelizacji dyrektywy o ocenie oddziaływania inwestycji na środowisko. Dzięki m.in. Polsce z tekstu usunięto przepis, który miał zmniejszyć opłacalność poszukiwań gazu łupkowego.

W nowelizacji dyrektywy nie znajdzie się zapis o obowiązku przeprowadzania przez inwestorów pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów gazu łupkowego już na etapie poszukiwań z użyciem szczelinowania hydraulicznego. Przepis ten umieścił w dokumencie Parlament Europejski i zyskał poparcie m.in. Zielonych.
Polska opowiedziała się za usunięciem kontrowersyjnego zapisu
Wykreślenie go to wynik negocjacji krajów członkowskich z Parlamentem Europejskim. Wykreślenie tego fragmentu to efekt pracy przedstawicieli nieformalnej koalicji, którą utworzyły następujące kraje: Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Wielka Brytania.
„Próbne odwierty nigdy nie były objęte oceną środowiskową, ze względu na brak naukowych dowodów. Negocjatorzy podjęli słuszną decyzję, nie utrudniając rozwoju tego nowego i tak potrzebnego źródła energii i nie stawiając niepotrzebnych administracyjnych przeszkód inwestorom" – wyjaśnia europoseł Bogusław Sonik.
W styczniu 2014 r. KE ma zaproponować zmiany w przepisach dotyczących wydobycia gazu łupkowego.
O wspólnych działaniach na rzecz poprawy przepisów związanych z gazem łupkowym pisaliśmy w tekście Polska i Wielka Brytania razem w sprawie gazu łupkowego

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.