„Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. informuje, że zaakceptował rekomendacje Komitetu Inwestycyjnego potwierdzające zamiar wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac (NTP) w dniu 31 stycznia 2014 r. dla projektu budowy dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (Opole II, bloki numer 5 i 6)” – podano w komunikacie.

Oprócz tego rada nadzorcza zatwierdziła program wewnętrznego finansowania dla tej inwestycji do wartości 11,6 mld zł. Planuje się, że budowa bloku nr 5 ma potrwać 54 miesiące, a nr 6 – 62 miesiące.

Pozytywne zmiany w sektorze energetyczne

Zdaniem zarządu w ostatnich miesiącach widoczne były pewne zmiany w otoczeniu sektora energetycznego – zarówno w Polsce, jak i Europie.

„Dostrzec to można w trzech głównych obszarach: zmianach systemowych na rynku energii, takich jak np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, ograniczających ryzyka w energetyce konwencjonalnej; projektowanych regulacjach ustawowych dotyczących odnawialnych źródeł energii racjonalizujących rozwój tego sektora w Polsce; kierunkach europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności realizowanych i zapowiadanych interwencji w systemie handlu emisjami CO2” – podaje spółka.

Więcej szczegółów na temat tej inwestycji PGE ma podać w najbliższym czasie.

Problemy finansowe wykonawcy bloków w Opolu

Przypominamy, że ponad rok temu przetarg na inwestycję o wartości ponad 11 mln zł wygrało konsorcjum Rafako, Polimeksu i Mostostalu Warszawa. Problem w tym, że wszystkie trzy spółki mają kłopoty finansowe, w związku z tym ciężar budowy spadł na podwykonawcę – francuską firmę Alstom, która uzyskała gwarancję bankową. Jednak okazało się, że gwarancja ta nie obejmuje Polimeksu, który już raz był na skraju bankructwa. Firmę uratowała wtedy Agencja Rozwoju Przemysłu, uzasadniając, że spółka jest zaangażowana w wiele istotnych dla kraju inwestycji, m.in. elektrownię w Opolu. W związku z trudną sytuacją finansową spółki, banki są niechętne do angażowania się w jej działalność.

Więcej o nowych blokach w Elektrowni Opole