Terminal Morski LPG w Szczecinie należący do Orlen Gaz rozpoczął działalność w 2009 r. Od tego momentu przyjął już ponad 100 statków z ładunkiem o łącznej wartości ponad 217 tys. ton gazu.
Fot. z archiwum Orlen Gaz
Setny statek wpłynął do Terminalu Morskiego LPG w Szczecinie pod koniec ubiegłego roku, natomiast już w tym roku do szczecińskiego nadbrzeża przycumował jeden transport. W ciągu następnych miesięcy, w wyniku podpisanych kontraktów, spodziewane są w Szczecinie stałe dostawy gazu drogą morską.
W ubiegłym roku Terminal Morski LPG w Szczecinie przyjął 21 statków z gazem, m.in. z Rosji, Wlk. Brytanii i Szwecji. Ich zawartość stanowiła około 6% wszystkich zakupów LPG w spółce w 2013 r. Zakupy gazu, dostarczanego z tych kierunków drogą morską, stanowiły w tym czasie około 6% wszystkich zakupów LPG w spółce.
Dostawa morska to wygodna alternatywa dla transportu kolejowego i autocystern. Warto zaznaczyć, że urządzenia szczecińskiego terminalu są przystosowane do rozładunku statków z gazem i magazynowania dostaw, ale także do rozładunku autocystern i cystern kolejowych za pomocą sprężarek do zbiorników oraz załadunku statku ze zbiorników.
Spółka Orlen Gaz, istniejąca od 1995 r., zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Prócz terminalu morskiego w Szczecinie posiada także m.in. 6 rozlewni i terminal lądowy w Sokółce.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.