Komisja Europejska przedstawiła 22 stycznia br. pakiet klimatyczno-energetyczny, w którym zamiast rygorystycznych przepisów w sprawie gazu łupkowego, są jedynie wytyczne. Zaakceptowano w nim polski plan dotyczący uprawnień do emisji CO2.
Fot. inzynieria.com
Polski rząd i specjalistów z branży łupkowej ucieszy z pewnością informacja, że w nowym pakiecie klimatyczno-energetycznym, który przedstawiła Komisja Europejska, znalazły się zalecenia dotyczące wydobycia gazu łupkowego. Przepisy znajdujące się w nim do tej pory przez wielu uważane były za zbyt rygorystyczne i utrudniające prace poszukiwawcze i wydobywcze.
KE wzywa państwa członkowskie m.in. do: wcześniejszego planowania i oceny potencjalnych skutków przed udzieleniem koncesji, oceny skutków i zagrożeń dla środowiska naturalnego, sprawdzania jakości lokalnej wody, powietrza i gleby przed rozpoczęciem szczelinowania, a także informowania lokalnej społeczności o środkach chemicznych stosowanych w poszczególnych odwiertach.
KE podkreśliła, że państwa członkowskie mają wdrożyć zalecenia w ciągu 6 miesięcy, a za 18 miesięcy Komisja sprawdzi skuteczność nowych zaleceń. Niewykluczone, że wtedy wprowadzi zmiany do przepisów.
Uprawnienia do emisji CO2
Komisja Europejska uznała polski plan, który zakładał, że 404,6 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla zostanie przeznaczonych na modernizację sektora energii elektrycznej za zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.
Uznała także, że środki w wysokości 28 mld EUR (około 119 mld zł), przyznane Polsce na 340 projektów inwestycyjnych, zostaną wykorzystane na unowocześnienie infrastruktury produkcyjnej, zróżnicowanie koszyka energetycznego lub budowę nowych instalacji, co przyczyni się do liberalizacji rynków energii, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia bezpieczeństwa dostaw.
KE uznała, że do 2030 r. Unia Europejska powinna ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 40 a nie 35%.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.