Oprócz budowy nowego obiektu, podpisane porozumienie zakłada też gruntowną modernizację funkcjonującej ciepłowni miejskiej Kortowo w celu dostosowania jej do nowych standardów środowiskowych.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe MPEC w Olsztynie mające na celu wyłonienie partnera prywatnego – uczestniczy w nim pięć firm. Partner będzie odpowiadał za wybudowanie zakładu, zarządzanie nim, utrzymanie i eksploatację  infrastruktury wytwórczej. PIR będzie pełnił funkcję „pasywnego inwestora finansowego, który nie przejmuje kontroli nad przedsięwzięciem, zapewniając kapitał brakujący do zrealizowania inwestycji”.

Nowa elektrociepłownia w Olsztynie
Elektrociepłownia ma powstać do 2017 r. Zapewni ona mieszkańcom Olsztyna dostawy energii cieplnej po tym, jak z zasilania sieci miejskiej zrezygnuje zewnętrzny dostawca ciepła – Michelin Polska SA. Nowy zakład będzie wytwarzał energię m.in. z paliwo alternatywne powstałe w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych. Tym samym przyczyni się również do poprawy stanu środowiska i redukcji odpadów trafiających na wysypiska.

„Podpisane porozumienie otwiera drogę do realizacji przedsięwzięcia, które zapewni pełne bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Olsztyna w perspektywie kolejnych 30 lat – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. „Dzięki tej inwestycji osiągniemy także europejskie standardy w kwestii zagospodarowania odpadów i przyczynimy się do znacznej poprawy stanu środowiska. Zastosowany model PPP oraz udział PIR w tym przedsięwzięciu czyni możliwym realizację strategicznego zadania gminy, w sytuacji powszechnego w kraju deficytu środków finansowych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych przez samorządy” - dodał.

Wkład MPEC w inwestycję polega na wniesieniu do niej istniejącej Ciepłowni Kortowo oraz gruntu przy ul. Lubelskiej w Olsztynie, na którym powstanie nowy zakład.