Prace związane z projektem ruszą w tym roku i potrwają do grudnia 2015 r. Przesuwniki zostaną wyprodukowane w fabryce Siemensa w Austrii, a następnie przetransportowane do Polski. Będzie to spore wyzwanie logistyczne, gdyż jedno urządzenie waży ponad 800 ton, a jego poszczególne elementy przeznaczone do transportu - ponad 300  ton.

Czym są przesuwniki fazowe i do czego służą?
„Przesuwniki fazowe są to specjalnego typu transformatory, które dzięki swojej konstrukcji umożliwiają regulację kąta napięcia, a przez to zmianę rozpływów mocy w systemie. W rezultacie Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) zostanie wyposażony w środki zaradcze pozwalające z  jednej strony na ograniczanie niepożądanych nieplanowych przepływów z systemu niemieckiego wpływających na bezpieczeństwo pracy KSE, a z drugiej strony - na obniżenie marginesów bezpieczeństwa stosowanych przy wyznaczaniu transgranicznych zdolności przesyłowych” – wyjaśniono w komunikacie PSE.

„Przesuwniki fazowe przyczynią się do lepszego wykorzystania polskiej infrastruktury sieciowej, zwiększą możliwości absorpcji energii z farm wiatrowych oraz poprawią bezpieczeństwo pracy KSE i całego regionu CEE. Wymierną korzyścią dla uczestników rynku będą zwiększone zdolności importowe i eksportowe KSE. które polepszą warunki konkurencji na rynku energii elektrycznej. Zwiększone zdolności eksportowe umożliwią przy tym wzrost sprzedaży nadwyżek energii pochodzących z konkurencyjnych krajowych jednostek wytwórczych” – dodał Henryk Majchrzak, prezes zarządu PSE.