Przedstawiciele przemysłu i rządu są przekonani, że unijne propozycje w sprawie nowych celów klimatycznych UE są zagrożeniem dla polskiego i europejskiego przemysłu – to wnioski z debaty "Unijny pakiet klimatyczny a polski przemysł", która miała miejsce 10 lutego br.
Fot. inzynieria.com
Uczestnicy debaty "Unijny pakiet klimatyczny a polski przemysł", która odbyła się 10 lutego br. w Warszawie omawiali skutki realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego UE dla przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce.
Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu Komisja Europejska opublikowała swoje propozycje do 2030 r. Wśród nich były m.in. cel 40% redukcji emisji dwutlenku węgla oraz podniesienie do 27% udziału energii z OZE.
Zobacz: KE zaprezentowała pakiet klimatyczno-energetyczny
Uczestnicy spotkania wyrazili opinię, że propozycje KE oferują niewiele w kwestii szybkiej reindustrializacji Europy, a wręcz przeciwnie - mogą doprowadzić do przyspieszonej dezindustrializacji. Zmiana przepisów może doprowadzić do ucieczki kapitału z Europy.
Wedle biorących udział w debacie przedstawicieli branży, propozycje nowej polityki energetyczno-klimatycznej UE są zagrożeniem dla przemysłu cementowego. Są także nie do zaakceptowania dla większości sektorów energochłonnych, stwarzając zagrożenie m.in. dla dużej ilości miejsc pracy.
W związku z propozycjami nowej polityki energetyczno-klimatycznej UE, pogorszy się też sytuacja górnictwa – mimo, że nie jest ono obciążone dodatkowymi opłatami to pogorszenie sytuacji partnerów, z którymi współpracuje - energetyki, wytwórców stali czy innych dóbr - jest dla polskiego górnictwa problematyczne.
Uczestnicy debaty dodali również, że tylko niektóre państwa, takie jak Niemcy, Francja lub Dania mogą skorzystać na propozycji KE.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.