Na początku tego miesiąca w Polsce obowiązywały 93 koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów (w tym gazu łupkowego), udzielone na rzecz 34 podmiotów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

W październiku informowaliśmy, że wykonano już 51 odwiertów, a do końca roku 2013 miały zostać zakończone jeszcze trzy. Łącznie w ub.r. miało zostać wykonanych 15 otworów.

W styczniu br. minister środowiska Maciej Grabowski informował, że w 2014 r. zostanie wykonane około 40 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. Oznaczałoby to, że ten rok będzie przełomowy dla procesu rozpoznawania i wydobycia krajowych złóż gazu z łupków. Szef resortu środowiska uważa, że jeszcze w tym roku (raczej pod jego koniec) możliwe jest uruchomienie wydobycia i sprzedaż gazu z formacji łupkowych.

Raport PIG na temat zasobów gazu łupkowego w przyszłym roku

Nadal nie zmieniono szacunków co do wielkości zasobów gazu łupkowego w Polsce. Według Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) [raport „Ocena zasobów wydobywalnych gazu ziemnego i ropy naftowej w formacjach łupkowych dolnego paleozoiku w Polsce (basen bałtycko-podlasko-lubelski)” z czerwca 2012 r.] w formacjach łupkowych znajduje się najprawdopodobniej od 346 do 768 mld m3 gazu. W 2014 r. PIG zamierza opublikować zaktualizowany raport na ten temat.

Więcej w artykule: Gaz łupkowy w Polsce