Co dzieje się na budowie terminalu LNG w Świnoujściu?

Na budowie terminalu LNG w Świnoujściu aktualnie prowadzone są prace równolegle w części morskiej i lądowej. Niektóre z załóg pracują na dwie zmiany. Kontynuowana jest m.in. budowa zbiorników wewnętrznych LNG, na estakadach trwa montaż i spawanie rurociągów technologicznych, układane są kable energetyczne i sterownicze. Działania prowadzone są przy wszystkich budynkach kompleksu, m.in. sterowni i rozdzielni. 

Gazoport w Świnoujściu – najbliższe prace na budowie

W najbliższym czasie w zakresie prac dotyczących przygotowania gazoportu do eksploatacji kluczowy będzie montaż urządzeń i rurociągów technologicznych, jaki i mediów pomocniczych. Znaczną część prac na placu budowy będą stanowić m.in.: montaż wszystkich rurociągów, doprowadzenie zasilania do wszystkich instalacji, zamontowanie aparatury kontrolno-pomiarowej. Po zakończeniu czynności montażowych odbędą się odbiory. Ich pozytywny wynik będzie punktem przejścia do fazy rozruchu, odbioru do użytkowania i w konsekwencji – komercyjnego uruchomienia.

Trójstronne porozumienie

Jak podaje spółka Polskie LNG, „Za istotne udogodnienie  prac prowadzonych w związku z realizacją inwestycji należy uznać podpisane 24 stycznia br. trójstronne porozumienie pomiędzy Urzędem Dozoru Technicznego a Transportowym i Wojskowym Dozorem Technicznym. W praktyce porozumienie oznacza, że inwestorzy realizujący projekty podlegające jednemu dozorowi technicznemu, np. TDT, będą mogli współpracować z firmami posiadającymi uprawnienia pozostałych jednostek, czyli w tym przypadku UDT lub WDT. W przypadku terminalu LNG, takie instalacje jak rurociągi, stałe zbiorniki ciśnieniowe, zbiorniki magazynowe to typowe obszary działalności UDT, które podlegają jednak dozorowi technicznemu sprawowanemu przez TDT. Podpisane porozumienie otwiera szereg możliwości współpracy w ramach realizacji tej inwestycji z przedsiębiorstwami specjalizującymi się w wytwarzaniu, naprawach i modernizacjach urządzeń technicznych, posiadającymi już odpowiednie uprawnienia UDT. Ma to wpływ zarówno na tempo prac w fazie budowy, jak również na późniejszą eksploatację terminalu LNG”.

Po co Polsce terminal LNG?

Budowany w Świnoujściu terminal LNG jest jedną z największych inwestycji energetycznych w kraju w ostatnich latach. Jest jednym ze strategicznych elementów służących do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego drogą morską od dowolnego dostawcy. „Polska zdecydowała się na budowę terminalu LNG w Świnoujściu głównie ze względów strategicznych. Uzyskując dostęp do globalnego rynku gazu ziemnego, zapewnimy sobie stałe i zróżnicowane źródła surowca. Możliwy będzie efektywniejszy rozwój energetyki opartej na gazie, modernizacja przemysłu czy rozbudowa transportu, również morskiego, wykorzystującego paliwowe atuty LNG” – dodaje Polskie LNG. 

Obecnie w Polsce zużywane jest blisko 15,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Około 30% paliwa pochodzi ze źródeł krajowych. Zdecydowana większość dostaw z zagranicy (ponad 80%) realizowana jest na podstawie długoterminowej umowy z Gazpromem. Inne kierunki dostaw gazu do Polski to Niemcy i Czechy. Po uruchomieniu gazoportu w Świnoujściu zdecydowanie zmienią się te proporcje. Zdolność regazyfikacyjna terminalu wyniesie 5 mld m3 gazu rocznie z możliwością rozbudowy infrastruktury do zdolności wysyłkowej do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstaje gazoport.