O możliwości komercyjnego wydobycia gazu łupkowego w Polsce zadecyduje najbliższe pół roku - twierdzi przedstawiciel Instytutu Studiów Energetycznych.
Fot. z archiwum PGNiG
Najbliższych 6 miesięcy zadecyduje o sukcesie lub porażce gazu łupkowego w Polsce - odwierty i szczelinowania prowadzone w tym czasie przybliżą odpowiedź na pytanie, czy jego komercyjne wydobycie jest w ogóle możliwe - twierdzi przedstawiciel Instytutu Studiów Energetycznych.
Obecnie prowadzonych jest kilka ważnych dla przyszłości gazu łupkowego odwiertów. Jednym z nich jest Lewino na koncesji Gdańsk, prowadzony przez firmę San Leon Energy, na którym ukończono pierwsze testy.
Zobacz: Gaz łupkowy: zakończenie testów na odwiercie Lewino-1G2
Inne odwierty także wyglądają obiecująco - BNK Petroleum obecnie kończy odwiert poziomy Gapowo, który wkrótce będzie szczelinowany; PGNiG przygotowuje kolejny poziomy otwór Lubocino, a firmy ConocoPhillips i Lane Energy będą wiercić dwa poziome otwory.
Zobacz: BNK Petroleum wierci w Gapowo B-1
Lokalizacja wszystkich wymienionych odwiertów to Pomorze – najbardziej obiecujący region, jeśli chodzi o występowanie gazu łupkowego. Jeśli w ciągu najbliższych 6 miesięcy okaże się, że szczelinowania dadzą negatywne wyniki, projekt zacznie zamierać, ponieważ inwestorom będzie ciężko zdobywać środki finansowe na kontynuację poszukiwań.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.