Ideą nowelizacji prawa o gazie łupkowym, o która zabiega branża, jest przyspieszenie prac poszukiwawczych gazu z łupków, przy jednoczesnym ułatwieniu przepisów. Ważne jest także stworzenie inwestorom stabilnego środowiska regulacyjnego – ma to wpłynąć na zintensyfikowanie prac poszukiwawczych.

Przedstawiciel firmy San Leon Energy, który brał udział w debacie z ministrem Grabowskim zaznaczył jednak, że branża po wprowadzeniu nowych będzie musiała przeprowadzić testy stwierdzające, czy rzeczywiście nowe prawo wpłynie na zintensyfikowanie prac poszukiwawczych. Nowe przepisy muszą także zagwarantować inwestorom prawa nabyte. Stwierdził także, że najważniejsze regulacje w przepisach muszą dotyczyć kwestii koncesji.

Zdaniem przedstawiciela San Leon Energy dyskusja o podatkach od gazu łupkowego rozpoczęła się zbyt wcześnie i odstraszyła inwestorów.

Podczas debaty pozytywnie oceniono także wycofanie się rządu z pomysłu utworzenia NOKE.

Potrzeba 100 odwiertów do oszacowania 

Jak podkreślił prof. Stanisław Nagy z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH w Krakowie, potrzeba co najmniej 7 lat na oszacowanie zasobów gazu łupkowego w naszym kraju. W ciągu najbliższych dwóch lat konieczne jest przeprowadzenie w tym celu przynajmniej 20 odwiertów pilotażowych, a docelowo 100.