W Brzeziu spotkali się m. in. przedstawiciele wykonawcy: konsorcjum Rafako S.A., Polimex-Mostostal S.A. i Mostostal Warszawa S.A. oraz firmy Alstom Power sp. z o.o. Ponadto w konferencji wzięli udział reprezentanci firm z całego kraju, które są zainteresowane współpracą przy rozbudowie Elektrowni Opole.

Dyskutowano m.in. o zaplanowanym podziale prac pomiędzy poszczególnymi wykonawców, a także zabezpieczeniach finansowych, ofertowaniu czy karach umownych.

Jak podkreślił dyrektor Projektu Opole z firmy Alstom Power sp. z o.o. Władysław Kowalik, spółka jest odpowiedzialna za zaprojektowanie obydwu bloków, ale część prac będzie zlecana innym firmom. „Będziemy zlecali na zewnątrz prace w części konstrukcyjno-budowlanej, ale oparta ona będzie na naszych założeniach technologicznych” – mówił. W pierwszej kolejności trzeba opracować projekt zamienny pozwolenia na budowę. "Ten projekt będzie przygotowywany i ma być zrealizowany w miarę szybko, tak żebyśmy uzyskali zamienne pozwolenie na budowę w sierpniu tego roku. Do sierpnia będą wykonywane prace ziemne, natomiast od początku września chcemy już wejść z rzeczywistymi pracami budowlanymi" - dodał Kowalik. Zachęcał także firmy do współpracy w zakresie dostaw i usług.

Jak poinformował Jakub Sitek (Rafako SA), do Rafako również zgłaszają się firmy zainteresowane współpracą w ramach opolskiej inwestycji. Chodzi m.in. o takie kwestie jak: materiały budowlane, kruszywa czy siłę roboczą.
W trakcie konferencji zapewniono też, że konsorcjum wykonawcze posiada gwarancje finansowe na realizację budowy dwóch bloków. "Kontrakt został tak skonstruowany, że przepływy finansowe będą się odbywały przez spółki celowe, które mają wszelkie zabezpieczenia bankowe. Więc nawet w wypadku bankructwa którejkolwiek z firm wykonujących inwestycję, nie powinno to zagrozić projektowi" – wyjaśniał prezes zarządu Alstom Power sp. z o.o. Lesław Kuzaj.

Przypominamy, że 15 lutego uroczyście zainaugurowano budowę dwóch nowoczesnych bloków węglowych w Elektrowni Opole.