Zwiększenie wydobycia urobku, mimo mniejszej zawartości metalu w rudzie, pozwoliło przekroczyć zaplanowany poziom produkcji ze wsadów własnych o 11 tysięcy ton miedzi.

„Koszty rodzajowe, z wyłączeniem podatku od niektórych kopalin i wsadów obcych, pozostają na poziomie 2012 r.” – podkreśla prezes zarządu, Herbert Wirth. „To nie jest przypadek, lecz efekt skutecznej realizacji trudnego do osiągnięcia celu ograniczania kosztów. Dotyczy to również KGHM International, gdzie gotówkowy koszt C1 był niższy o 12% w stosunku do poprzedniego roku” - dodaje prezes Wirth.

Wartość zysku netto KGHM Polska Miedź SA w 2013 r. wyniosła 3 mld 58 mln zł.

„Na taki wymiar zysku wpłynęły przede wszystkim niższe notowania metali, niższy kurs walutowy oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin” – wyjaśnia I wiceprezes zarządu, Jarosław Romanowski. „Negatywny wpływ pogorszenia notowań metali na wyniki finansowe spółki zrekompensowany został przez zwiększenie wolumenu sprzedaży, niższy poziom kosztów działalności podstawowej, wpływ transakcji zabezpieczających oraz niższy podatek dochodowy” – tłumaczy Jarosław Romanowski.

Zgodnie z harmonogramem jest realizowana priorytetowa inwestycja – budowa kopalni Sierra Gorda w Chile. Obecny stan zaawansowania projektu potwierdza przyjęty w planie termin zakończenia budowy w połowie bieżącego roku. Również bez przeszkód przebiegają prace w projekcie Victoria - głębinowej kopalni miedzi, niklu, złota i metali szlachetnych w Kanadzie. Trwają prace nad Zintegrowanym Planem Rozwoju, opisującym szczegółowo proces realizacji tego projektu.
O jedną trzecią wzrosły nakłady inwestycyjne w Zagłębiu Miedziowym. Blisko 60% tych nakładów ma charakter rozwojowy. Najistotniejsze realizowane w 2013 r. projekty inwestycyjne to budowa szybu SW-4, kontynuacja projektu Głogów Głęboki Przemysłowy i Programu Modernizacji Pirometalurgii oraz modernizacja parku maszynowego w kopalniach.

KGHM koncentruje się na realizacji podstawowego celu, jakim jest uruchomienie produkcji w kopalni Sierra Gorda oraz rozwój projektów bezpośrednio wpływających na ograniczenie kosztów i zwiększenie wolumenu produkcji.

Zobacz też: Uruchomienie kopalni Sierra Gorda w połowie roku