Państwo obiecuje duże wsparcie dla branży gazu łupkowego

Z ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku strategii rozwoju branży gazu łupkowego wynika, że do przyszłego roku wydobycie wyniesie 6,5 mld m3. Państwo obiecuje silne wsparcie dla tego sektora oraz uznanie wydobycia gazu łupkowego za jeden ze strategicznych nowych przemysłów. Przewiduje się też m.in. subsydia dla firm wydobywających gaz, dotacje przyznawane przez rządy poszczególnych prowincji, zwolnienia podatkowe, bezcłowy import sprzętu do wydobycia gazu.

Na razie niewiele wskazuje na to, by Chiny zostały szybko eksporterem netto gazu. Wynika to z tego, że popyt na gaz w tym kraju stale rośnie. 

Co utrudnia wydobycie gazu łupkowego w Chinach?

Chińczycy interesują się gazem łupkowym nie tylko w swoim kraju, ale także poza jego granicami. Biorą udział w zaawansowanych projektach w Stanach Zjednoczonych, które traktują jako pole do zdobycia doświadczenia i poznania technologii wydobywczych. 

Gaz łupkowy z pokładów w Chinach trzeba eksploatować w trudnym terenie. Najbardziej zasobne złoża znajdują się na głębokości ponad 6 km. To właśnie powoduje, że nawet doświadczeń innych krajów czy ich technologii nie można bezpośrednio zastosować w Chinach. Do wydobycia paliwa konieczne będzie poniesienie większych wydatków finansowych, zastosowanie innowacyjnego sprzętu, zaawansowanych technologii. Szczególnie ważne jest też know how oraz doświadczenie pracowników.

Jedną z przeszkód w wydobyciu gazu niekonwencjonalnego w Chinach jest też to, że kryjące je złoża zlokalizowane są przede wszystkim na terenach wiejskich, z dala od infrastruktury drogowej, kolejowej, przemysłowej itd. Wszystkie te czynniki zdecydowanie utrudnią przesył i magazynowanie gazu. Inną poważną niedogodnością jest to, że w rejonach, w których znajdują się złoża gazu, występuje deficyt wody, która do eksploatacji potrzebna jest w dużych ilościach.