Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy LOTOS S.A. tak podsumowuje uzyskane przez spółkę wyniki: „Miniony rok nie był łatwy dla polskiej i światowej gospodarki, zwłaszcza w branży paliwowej. Pomimo tego LOTOS wykorzystał ten czas, z powodzeniem, na intensyfikację prac w obszarze poszukiwawczo-wydobywczym oraz rozwoju projektów operacyjnych i handlowych. Przed nami kolejny wymagający rok i realizacja kluczowego dla spółki programu Efektywność i Rozwój 2013–15”.

Uruchomiony przed rokiem program „Efektywność i Rozwój 2013–15” koncentruje się na realizacji kluczowych inwestycji i rekonstrukcji grupy kapitałowej.

Na roczny wynik finansowy znaczący wpływ miała sytuacja makroekonomiczna i rekordowo niskie marże rafineryjne. Na spadek przychodów wpływ miała też słabsza koniunktura na krajowym rynku.

Lotos inwestuje w poszukiwania i wydobycie morskie

Spółka rozwija potencjał w zakresie poszukiwań i wydobycia, gdyż jest to jeden z kluczowych obszarów jej działalności. Lotos w 2013 r. wykonał badania sejsmiczne na ponad 1 tys. km2 koncesji bałtyckich.

Spółka pozyskała nowe koncesje

Spółka zależna LOTOS Petrobaltic – LOTOS Norge pod koniec ubiegłego roku zawarła umowy dotyczące nabycia pakietu aktywów Heimdal, obejmujących udziały w kilkunastu koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – podano w komunikacie prasowym. Oznacza to szansę na podwojenie wydobycia oraz odzyskanie środków zainwestowanych w projekt Yme. Wydobycie  w Norwegii wynosi około 240 tys. toe rocznie (5 tys. boe/d) – wynik za rok ubiegły to 219,4 tys. ton ropy naftowej (około 4,4 tys. bbl/d).

Pod koniec 2013 r. rozpoczęto też wiercenie otworu poszukiwawczego w na koncesji PL 102F, a niedawno potwierdzono występowanie tam ropy naftowej.

Segment rafineryjny

„W segmencie rafineryjnym kluczowy dla rozwoju LOTOSU jest projekt petrochemiczny realizowany wspólnie z Grupą Azoty. Oprócz tego, aby w pełni wykorzystać efekt realizacji Programu 10+ LOTOS, na terenie rafinerii gdańskiej, rozpoczął przygotowania do budowy tzw. instalacji opóźnionego koksowania (DCU), która bezpośrednio wpłynie na dalszy wzrost efektywności przerobu surowca. Dzięki niej spółka przestanie produkować nieopłacalny ciężki olej opałowy. W zamian wzrośnie nawet o 900 tys. t/r. produkcja paliw motorowych oraz o ok. 350 tys. t/r. koksu” – podano w komunikacie prasowym.

Szczególnie istotnym czynnikiem w zakresie działania rafinerii jest jej efektywność energetyczna. Zastąpienie starych instalacji, które nie spełniały norm środowiskowych, przyczyniło się do zdecydowanego ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

Rozwój sieci stacji paliw

W ubiegłym roku sieć stacji paliw gdańskiego koncernu była najlepiej rozwijającą się w Polsce. Otwarto 57 nowych obiektów. Udział LOTOSU w rynku detalicznym zwiększył się do 8,5% – o 0,5 % w stosunku do roku poprzedniego. Docelowa wartość, jaką chce osiągnąć to 10%.