Polska będzie inwestować w nowe elektrownie oraz rozbudowę i modernizację starszych bloków. Istotne znaczenie będzie mieć redukcja zużycia energii, co dałoby oszczędności na poziomie około 500 MW.

Rozbudowa elektrowni i połączeń międzysystemowych z krajami ościennymi

Poprawa bezpieczeństwa energetycznego wiąże się nie tylko z rozbudową elektrowni, ale też z usprawnieniem przesyłu prądu z sąsiednich krajów, jak również w kierunku przeciwnym. Wicepremier przypomniał m.in. o moście energetycznym z Litwą (inwestycja podzielona została na 2 etapy, pierwszy ukończony będzie do 2016 r. a drugi do 2020 r. – podaje MG) oraz budowie połączeń międzysystemowych z Czechami i Niemcami. Jako niezbędne Piechociński wymienił też modernizację i rozbudowę krajowych połączeń między Pomorzem a Wielkopolską, Dolnym Śląskiem a Niemcami, Warszawą a Warmią i Mazurami.

Wsparcie dla energetyki prosumenckiej

Z zapowiedzi ministra gospodarki wynika także, że rząd będzie wspierać wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby, z czego ma pochodzić od 500 do 1000 MW.

Z szacunków prezentowanych przez resort gospodarki wynika, że „w same sieci przesyłowe zostanie zainwestowane ponad 8 mld zł do 2016 r., a łącznie 23 mld zł do 2025 r.”.