W raporcie Parlamentu Europejskiego o Partnerstwie Wschodnim podano, że Gazociąg Południowy jest sprzeczny z interesami Unii Europejskiej. Stanowisko Polski w tej sprawie od dawna było krytyczne.
Bułgarskie wybrzeże na trasie Gazociągu Południowego. Fot. South Stream
South Stream to projekt realizowany przez Gazprom w partnerstwie z krajami europejskimi. Jego celem jest budowa gazociągu, w znacznej części prowadzonego przez Morze Czarne (931 km), którym gaz z pominięciem „niewygodnych” krajów tranzytowych (jak np. Ukraina), będzie dostarczany do odbiorców w Europie Południowej. Bliźniaczy projekt tego typu Rosja w porozumieniu z krajami zachodnioeuropejskimi zrealizowała na północy – Nord Stream prowadzi przez Morze Bałtyckie do Niemiec.
W raporcie PE zapisano, że dalsze wspieranie projektu South Stream wpłynie na wzrost uzależnienia Unii od rosyjskich dostaw paliwa, co jest sprzeczne z dążeniami do osiągnięcia niezależności energetycznej.
Niedawno Komisja Europejska zawiesiła rozmowy z Rosją ws. wydania pozwoleń niezbędnych do funkcjonowania Gazociągu Południowego w krajach unijnych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.