„Wspólnota Energetyczna to kolejny krok do utworzenia prawdziwego, ogólnoeuropejskiego rynku energii. Dalsza rozbudowa w ramach Wspólnoty wzajemnych połączeń gazowych i elektrycznych z naszymi sąsiadami poprawi funkcjonowanie wewnętrznego rynku energii UE w zakresie bezpieczeństwa dostaw czy obniżania cen. Pamiętajmy, w tym kontekście, o naszych Projektach Wspólnego Interesu, które mają być finansowane z budżetu unijnego w latach 2014-2020 - apelował były premier RP, a obecnie - przewodniczący Grupy Wysokiego Szczebla Wspólnoty Energetycznej. Już teraz przez kraje Wspólnoty Energetycznej biegną główne trasy tranzytowe energii (Ukraina), a ich znaczenie będzie jeszcze wzrastać - zarówno rurociąg Transadriatycki jak i Jońsko-Adriatycki będą przecinać ich terytorium - podkreślił polski eurodeputowany.

W spotkaniu wziął również udział Komisarz ds. Energii UE, Guenther Oettinger, który w swoim wystąpieniu powiedział: „Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, strony umowy powinny zdać sobie sprawę, jak ważne jest pełne wykorzystanie potencjału Wspólnoty Energetycznej w zreformowaniu sektora energii i tworzeniu regulacji dla wspólnego rynku. Wierzę, że przypadająca na 2014 rok ukraińska prezydencja zapewni grunt pod odpowiedni jej rozwój. Głowy państw członkowskich UE wezwały w ostatnim czasie wszystkich graczy europejskiego rynku energii do efektywnego i spójnego wdrażania Trzeciego Pakietu Energetycznego. Członkowie Wspólnoty powinni wdrożyć te przepisy do 1 stycznia 2015 r. To musi stać się absolutnym priorytetem”.

Podczas spotkania przedstawiciele rządów przemysłu, środowisk akademickich, think-tank'ów oraz organizacji pozarządowych dyskutowali jak rozwinąć Wspólnotę Energetyczną w aspektach: prawnych, instytucjonalnych i proceduralnych. Debata była częścią prac nad sprawozdaniem Grupy Wysokiego Szczebla Wspólnoty Energetycznej obradującej pod przewodnictwem Jerzego Buzka. Raport Grupa przedstawi na Radzie Ministerialnej Wspólnoty we wrześniu 2014 r.

Wspólnota Energetyczna jest organizacją międzynarodową obejmującą UE i osiem krajów z nią sąsiadujących - Albanie, Bośnie i Hercegowinę, Kosowo, republiki byłej Jugosławii - Macedonię, Mołdawię, Czarnogórę, Serbię oraz Ukrainę. Więcej informacji na stronie www.buzek.pl/future-ec and www.energy-community.org