26 marca odbyła się uroczystość związaną z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę terminalu naftowego firmy PERN „Przyjaźń” w Porcie Północnym w Gdańsku.
Źródło: MSP
Gdański terminal naftowy będzie pierwszym tego typu obiektem w Polsce, służącym m.in. do przeładunku i składowania ropy i paliw. Zostanie w nim zainstalowanych sześć zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m sześc. każdy. Inwestycja będzie prowadzona w dwóch etapach.
„Terminal naftowy to element wielkiego planu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ta, blisko miliardowa inwestycja, jest odpowiedzią na zwiększone potrzeby energetyczne kraju” – powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę terminalu naftowego firmy PERN „Przyjaźń” w Porcie Północnym w Gdańsku.
„Położyliśmy dziś kamień węgielny pod terminal naftowy, który sam w sobie jest kamieniem milowym polskiego przemysłu naftowego. Dzięki terminalowi znacznie zwiększymy elastyczność przeładunków ropy naftowej i znajdziemy się w grupie państw, które prowadzą międzynarodowy handel ropą, paliwami i produktami chemicznymi. (…) Wykorzystujemy lukę na polskim wybrzeżu, by zwiększyć bezpieczeństwo dostaw ropy do polskich rafinerii. Terminal oznacza zabezpieczenie dodatkowych pojemności magazynowych, a tym samym umożliwienie istotnego wzrostu importu ropy naftowej poprzez Gdański Naftoport” – mówił Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.
Budowa terminalu naftowego w Gdańsku
14 lutego wydano ostateczną decyzję w sprawie budowy terminalu naftowego w Gdańsku – zatwierdzony został projekt budowlany i pozwolenie na realizację.
Jak mówił Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa, „To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i 16. spośród budowanych na świecie. Dzięki terminalowi Polska znajdzie się w grupie państw, które zajmują się międzynarodowym handlem ropą naftową, paliwami i produktami chemicznymi. To szansa na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki i elastyczne rozwiązania na wypadek deficytu paliw na rynku”.
Teren budowy terminalu został przekazany generalnemu realizatorowi. Budowa obiektów i infrastruktury, wchodzących w skład terminalu, rozpocznie się jeszcze w tym kwartale. Miejscem budowy są tereny portu gdańskiego.
Dwa etapy budowy terminalu naftowego w Gdańsku
W pierwszym etapie budowy terminalu powstanie część związana z ropą naftową. W zależności od potrzeb rynku będzie realizowana druga część inwestycji – związana z paliwami i produktami chemicznymi. Ostatecznie terminal zostanie połączony z Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy.
Realizacja tej inwestycji to nie tylko szansa na rozwój gospodarczy regionu i wpływy do budżetu państwa, ale też miejsca pracy. W czasie budowy pierwszej części terminalu w szczytowym momencie zatrudnienie znajdzie tam około 800 osób. Koszt realizacji pierwszego etapu to około 415 mln zł.
Pozwolenie na budowę terminalu 24 stycznia 2014 r. podpisał wojewoda pomorski, a w dniu 14 lutego zostało ono ostatecznie potwierdzone. Tym samym już niedługo inwestycja wejdzie w fazę prac budowlano-montażowych.
Za realizację I części terminalu odpowiada międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud. Prace mają być zakończone w 2018 r.
Posadawianie zbiorników terminalu naftowego w Gdańsku
Firma Keller Polska sp. z o.o. informuje o rozpoczęciu prac w ramach posadawiania zbiorników terminalu naftowego w Porcie Północnym w Gdańsku. „Od 4 marca 2014 r. dwie palownice pracują w systemie 24 godz. wykonując pale i kolumny SDC i CFA o średnicach 400 i 430 mm” – podaje spółka.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.