„Bezpieczeństwo energetyczne mogą zagwarantować wyłącznie dywersyfikacja i zrównoważony rozwój sektora energetycznego. Rząd RP rozpoczął prace w tym kierunku już kilka lat temu, co pozwala nam z większym spokojem rozpatrywać rożne scenariusze wydarzeń na wschodzie. Fundament pod stabilne funkcjonowanie gospodarki został położony” – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Nowe moce w energetyce

Minister przypomniał, że od roku 2007 w Polsce powstało około 1700 MW konwencjonalnych i niekonwencjonalnych mocy wytwórczych (np. nowe bloki w elektrowni Łagisza oraz w Bełchatowie). W najbliższych latach do sieci mają być włączone kolejne bloki o łącznej mocy wynoszącej 5000 MW, czyli około 13% krajowego zapotrzebowania na energię.

Wśród trwających inwestycji w sektorze energetyki można wymienić np.: największe przedsięwzięcie w przemyśle w wolnej Polsce – rozbudowę elektrowni w Opolu (11,5 mld zł). Zwiększenie jej mocy wystarczy do tego, by zaopatrzyć w energię 2 mln gospodarstw domowych. Kolejne bloki powstają m.in. we Włocławku, Stalowej Woli czy w Kozienicach.

Szacuje się, że do 2020 r. na rozbudowę mocy wytwórczych z udziałem spółek skarbu państwa wydane zostanie 30 mld zł. Wydatki na szeroko pojętą energetykę to około 60 mld zł.

Terminal LNG w Świnoujściu

Kolejny element istotnie wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne Polski to budowany w Świnoujściu gazoport, który zacznie działać w przyszłym roku. Inwestycja ta pozwoli na odbiór gazu w postaci skroplonej praktycznie z każdego kierunku na świecie. Pojemność gazoportu odpowiada 1/3 zapotrzebowania na gaz w Polsce. Gazoport umożliwi również sprzedaż paliwa innym krajom.

Rozbudowa systemu gazociągów

W ciągu ostatnich 7 lat w Polsce powstało około 1,2 tys. km  gazociągów, a w budowie i planach na najbliższe lata przewidziano kolejne setki kilometrów połączeń gazowych. W tym roku zdolność do magazynowania gazu wzrośnie do 2,2 mld m3 paliwa.

Polski system gazowy został połączony z systemami krajów sąsiednich – Niemiec i Czech poprzez interkonektory w Lasowie i Cieszynie, oddane w 2011 i 2012 r.

Równocześnie rozbudowywany jest tzw. Korytarz Gazowy Północ – Południe, który umożliwi przesył gazu pomiędzy państwami Grupy Wyszehradzkiej i państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Na terenie Polski korytarz stanowi około 1,8 tys. km gazociągów i trzy interkonektory – ze Słowacją, Litwą i kolejny Czechami.