27 marca 2014 r. podpisany został w tej sprawie list intencyjny przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz PSE i przedstawicieli lokalnych samorządów. Dotyczy on współpracy w zakresie realizacji inwestycji polegających na budowie elektroenergetycznych stacji i linii przesyłowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Planowane inwestycje energetyczne w woj. kujawsko-pomorskim

Planowane do roku 2019 przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne inwestycje na Kujawach i Pomorzu obejmują:

– budowę dwutorowej linii 400 kV Pelplin – Grudziądz Węgrowo,

– rozbudowę stacji 400/220/110 kV Grudziądz Węgrowo,

– budowę dwutorowej linii 400 kV Jasiniec – Grudziądz Węgrowo,

– budowę rozdzielni 400 kV w stacji 220/110 kV Jasiniec,

– budowę dwutorowej linii 400 kV Pątnów – Jasiniec,

– budowę dwutorowej linii 400 kV Bydgoszcz Zachód – Piła Krzewina,

– modernizację i rozbudowę stacji 220/110 kV Bydgoszcz Zachód o rozdzielnię 400 kV.

Rozbudowa systemu przesyłowego poprawi bezpieczeństwo dostaw energii

Nowe linie przesyłowe i rozbudowane stacje elektroenergetyczne poprawią bezpieczeństwo i niezawodność funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego, a ponadto przyczynią się do poprawy zasilania węzła bydgoskiego i rozwoju sieci przesyłowej w północnej części Polski.

Budowa nowych linii przesyłowych i przeprowadzenie modernizacji stacji elektroenergetycznych umożliwi wyprowadzenie mocy z nowych konwencjonalnych źródeł wytwórczych, m.in. w Elektrociepłowni Bydgoszcz, Elektrociepłowni w Grudziądzu i Elektrowni Północ. Powstaną również dogodne warunki do rozwoju energetyki odnawialnej.

Rozbudowa systemu wpłynie na zwiększenie pewności zasilania oraz zmniejszenie zagrożenia przeciążeniami linii. Nowe linie to także szansa na lepsze wykorzystanie potencjału województwa w zakresie pozyskiwania ważnych dla regionu inwestorów.

Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne jest odpowiedzialna za przesył energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Do PSE należy ponad 13,4 tys. km linii oraz 101 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.