Ładunek do elektrociepłowni płynie na 12 barkach i 9 statkach

Cały ładunek do Stalowej Woli jest umieszczony na 12 barkach i 9 statkach. Każda jednostka jest załadowana elementami o wadze od 200 do 300 ton. Tego typu transport na tak dużą skalę w Polsce to wielka rzadkość. W ostatnich latach podobne przedsięwzięcie realizowano podczas budowy Mostu Północnego w Warszawie.

Na pokładach jednostek płynących z Gdańska do elektrociepłowni znajdują się m.in. kocioł, generator i turbina. Urządzenia te wcześniej przypłynęły do polskiego portu ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Korei Południowej.

Transport lądowy elementów o tak dużych gabarytach byłby bardzo trudny, a niemal niemożliwy. Na jego potrzeby konieczne byłoby nawet demontowanie części elementów infrastruktury drogowej. Poza tym wiązałoby się to z dużymi utrudnieniami w ruchu.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli

Inwestycja polegająca na rozbudowie elektrociepłowni w Stalowej Woli prowadzona jest we współpracy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz spółki Tauron Polska Energia. Powstanie tam blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe i 240 MWt. Oddanie bloku do użytku planowane jest na rok 2015. Koszt realizacji inwestycji to ponad 1,5 mld zł.