Czwarta edycja Śródziemnomorskiego Forum Efektywności Energetycznej zebrała blisko 200 europejskich polityków, decydentów oraz przedstawicieli instytucji państwowych, prywatnych i obywatelskich. Uczestnicy debatowali na temat efektywności w energetyce, jako czynnika sukcesu na drodze do osiągnięcia zrównoważonego wzrostu gospodarczego przez kraje europejskie. Omówiono działania mające na celu wsparcie inwestycji w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej. Zaprezentowane zostały także przykłady najlepszych praktyk, gdzie podniesienie efektywności energetycznej poprawiło komfort życia, zdrowia czy wydajność pracy.

„Dzisiaj, kiedy przyszłość naszej planety jest poddana istotnym zagrożeniom, strategiczne kwestie związane z energią wydają się być bardziej dyskusyjne, niż kiedykolwiek wcześniej, a Europa szuka siły napędowej dla wzrostu gospodarczego, powinniśmy wspólnie określić cele i kierunki działania. Dzięki temu sprawimy, że efektywność energetyczna będzie ważnym czynnikiem wspólnej nadziei na przyszłość naszej planety” – powiedział Książę Monako Albert II.

Nadszedł właściwy czas, aby efektywność energetyczna znalazła się w agendzie UE

Michael Geissler, prezes Berlińskiej Agencji Energii zwrócił uwagę na kryzys na Ukrainie i podkreślił, że nadszedł czas, aby podjąć temat europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. „Biorąc pod uwagę napięcie między Unią Europejską i Rosją, bezpieczeństwo energetyczne może stać się ważniejszą kwestią na najbliższe miesiące, a nawet lata.”

Według Agostino Renna, prezesa GE Lighting na Europę, Środkowy Wschód i Afrykę, efektywność w energetyce może poprawić większa świadomość zmian klimatycznych, rozwój koncepcji „Internetu Przemysłowego*”, który „łączy świat fizyczny i analityczny” oraz zweryfikowane podejście firm do prowadzenia biznesu na zasadzie innowacyjności i przedsiębiorczości.

Europa nie zdąży osiągnąć 20-procentowej redukcji zużycia energii do 2020 r.

Tudor Constantinescu, główny doradca Dominique Ristori, dyrektora generalnego ds. energii w Komisji Europejskiej, stwierdził: „Bazując na najświeższych szacunkach, Europa jest w stanie osiągnąć redukcję zużycia energii na poziomie 16–18%. Nowe kierunki działania i cele na 2030 r. pozostają otwarte do dyskusji w celu wypracowania nowych ram polityki w październiku”.

Zdaniem Adriana Joyce, dyrektora Kampanii Renovate Europe (inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Firm dla Promocji Efektywności Energetycznej Budynków) kluczową sprawą w osiągnięciu sukcesu przez Unię Europejską w 2030 r. jest modernizacja starych budynków. „Ze względu na bardzo niski stopień rozbiórek nieruchomości w Europie w 2050 r. będzie stało 90% obecnych nieruchomości. Celem powinna być redukcja zużycia energii przez nieruchomości o 55% oraz ogólnie o 40%. To pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o 40%.”