Jak wynika z wypowiedzi premiera Litwy, Algirdasa Butkevicziusa, jeszcze w tym miesiącu państwa bałtyckie wraz z Polską będą wnioskować w Komisji Europejskiej o dofinansowanie budowy gazociągu łączącego Polskę i Litwę.
Fot. Gaz-System S.A.
560 km gazociągu Polska – Litwa
Gazociąg na linii Polska – Litwa ma mieć ponad 560 km długości. Dzięki tej instalacji będzie możliwe przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 mld m3 gazu rocznie. Po rozbudowie gazociągu przesył może wzrosnąć do 4,5 mld m3 w ciągu roku.
Dla realizacji tej inwestycji szczególnie istotne jest wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. W ubiegłym roku litewski minister ds. energetyki – Jaroslav Neverovicz mówił, że o powodzeniu projektu będzie można mówić, jeśli będzie on dotowany w co najmniej 60%. Teraz Polska i kraje bałtyckie mają wnioskować nawet o 75% dofinansowanie. Możliwości na otrzymanie dotacji w takiej wysokości są, ponieważ jesienią ubiegłego roku KE uznała tę inwestycję za jedną z priorytetowych i mających duże znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
Ile ma kosztować połączenie gazowe Polska – Litwa?
Szacuje się, że budowa ponad 560-kilometrowego gazociągu będzie kosztować nawet powyżej 470 mln EUR. Rozbudowa połączenia o drugą nitkę na linii Kłajpeda – Kurszany to wydatek na poziomie około 67 mln EUR.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.