Jak powiedział podczas uroczystości związanej z podpisaniem umowy premier Donald Tusk, rząd kontynuuje wielki program bezpieczeństwa energetycznego. „Biorąc pod uwagę nastroje górników – ta inwestycja, podobnie jak budowa bloków w Opolu czy Kozienicach, pokazuje, że bardzo serio traktujemy zobowiązanie, że będziemy opierali nasze dalsze działania w sektorze energetyki o polski węgiel” – mówił premier.

Energia z Jaworzna dla 2,5 mln gospodarstw domowych

Nowy blok energetyczny, który powstanie w Jaworznie, będzie zdolny do produkcji takiej ilości energii, która wystarczy na zaspokojenie potrzeb około 2,5 mln gospodarstw domowych. Do jego opalania rocznie zużywane będzie około 2,7 mln ton węgla, który w aż 80% ma pochodzić z kopalń Tauronu.

Bloku w Jaworznie zabezpieczy 5% krajowego zapotrzebowania na energię

Moc bloku węglowego, który powstanie w Jaworznie, wyniesie 910 MW. Według założonego harmonogramu prac realizacja inwestycji potrwa 59 miesięcy. Zadaniem bloku będzie zastąpienie wysłużonych instalacji i efektywniejsza produkcja oparta na nowoczesnej technologii.

Nowy blok będzie emitować o około 25% mniej CO2 niż funkcjonujące jednostki. W przyszłości zostanie też do niego dobudowana instalacja wychwytywania CO2. Sprawność nowej jednostki wytwórczej będzie o 30% wyższa niż tych obecnie działających i sięgnie 46%. Roczna produkcja to  6,5 terawatogodzin energii elektrycznej – taka ilość energii pozwoli na zabezpieczenie około 5% krajowego zapotrzebowania.

Koszt realizacji tej inwestycji to 5,4 mld zł brutto.