Powstający w Stalowej Woli blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji – oprócz energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło w postaci gorącej wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych. Nakłady inwestycyjne na ten cel to 1,13 mld zł. Oddanie jednostki do eksploatacji planowane jest na przyszły rok. Blok będzie zdolny do produkcji ciepła dla około 60 tys. okolicznych mieszkańców. Obecnie jest to największa inwestycja w elektrociepłownię gazową w Polsce.

Inwestycja jest wspólną inicjatywą partnerów –  PGNiG Termika i Tauron Wytwarzanie, które  posiadają po 50% udziałów w zarządzającej spółce celowej –  Elektrociepłownia Stalowa Wola.

Co dzieje się na budowie bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli?

Obecnie projekt znajduje się w zaawansowanej, kluczowej fazie realizacji. Kończą się prace budowlane w zakresie głównych budynków: m.in. elektrycznego, maszynowni turbiny gazowej i turbiny parowej oraz kotła odzyskowego. Powstaje stacja przygotowania gazu i zatoka ujęciowa. Przygotowano miejsce zabudowy transformatorów. Trwa montaż konstrukcji kotła odzyskowego. Podstawowe urządzenia znajdują się już na placu budowy lub są w trakcie transportu – informuje Tauron Polska Energia.