Prezydent Litwy stwierdziła, że połączenie LitPol Link z Polską oznacza pełną niepodległość polityczną. 5 maja ruszyła budowa sieci po stronie litewskiej, w mieście Alytus.
SE Ołtarzew. Fot. PSE
W litewskim mieście Alytus 5 maja oficjalnie rozpoczęły się prace związane z budową połączenia energetycznego Polska-Litwa. Powstające połączenie ma charakter strategiczny, bo domknie tzw. pierścień bałtycki. Inwestorami przedsięwzięcia, które otrzymało aż 725 mln zł z funduszy unijnych, są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid.
Linia po stronie polskiej liczy 112 km, a po stronie litewskiej – 51 km. Puntem początkowym linii po stronie polskiej będzie stacja Ełk Bis, a końcowym – stacja Alytus. W końcowej stacji powstanie tzw. wstawką prądu stałego – jej budowa jest konieczna, ponieważ systemy energetyczne krajów bałtyckich i reszty UE nie są zsynchronizowane. Jej koszt to 83 mln EUR. Testy wstawki zaplanowano na jesień 2015 r.
Budowa mostu energetycznego wymagała szeregu inwestycji po stronie polskiej. Jedną z nich była oddana do użytku 24 kwietnia stacja elektroenergetyczna Ołtarzew pod Warszawą.
Zobacz: Otwarto najnowocześniejszy w Polsce węzeł sieci elektroenergetycznej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.