GAZ-SYSTEM S.A. przygotował wraz z Operatorami Systemów Przesyłowych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej drugą edycję Regionalnego Planu Inwestycyjnego (CEE GRIP), zgodnie z zapisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 715/2009 (art. 12). CEE GRIP 2014-2023 jest publikowany w celu konsultacji z uczestnikami rynku.
Fot. GAZ-SYSTEM S.A.
Celem raportu jest przekazanie informacji na temat rozwoju infrastruktury gazowej w regionie oraz promocja transparentności poprzez dostarczenie aktualnych informacji na temat obecnie istniejącej infrastruktury gazowej oraz projektów inwestycyjnych planowanych do zrealizowania w trakcie najbliższej dekady. CEE GRIP ma ponadto na celu wymianę informacji, które mogą wesprzeć proces podejmowania decyzji inwestycyjnych poszczególnych projektów.
W CEE GRIP zawarte zostały szczegółowe analizy bezpieczeństwa dostaw i integracji rynkowej na poziomie regionalnym. W tym celu poddano analizie dane dotyczące popytu, podaży i przepustowości infrastruktury, co pozwoliło na określenie aktualnych i przyszłych potrzeb inwestycyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. CEE GRIP przeanalizowano również szersze aspekty związane z rynkiem gazu ziemnego, takie jak scenariusze dostaw.
Prace nad CEE GRIP były koordynowane wspólnie przez GAZ-SYSTEM S.A. oraz austriackiego operatora, spółkę BOG GmbH.
Publikując CEE GRIP 2014-2023 zapewniamy dostęp do szczegółowej analizy infrastruktury przesyłowej w Europie Środkowo-Wschodniej, wskazując na wysoki potencjał regionu pod względem przesyłu paliwa gazowego do klientów w regionie oraz jako korytarza tranzytowego dla dostaw gazu w Europie Zachodniej i Południowej. Dzięki wprowadzeniu wielu udoskonaleń oraz biorąc pod uwagę opinie uczestników rynku na temat pierwszej edycji CEE GRIP, przekazujemy na ręce zainteresowanych stronne cenne źródło informacji na temat rynku gazu – mówią Edwin Kaufmann i Stefan Königshofer, dyrektorzy zarządzający BOG GmbH.
Publikacja CEE GRIP jest przykładem pomyślnej współpracy pomiędzy Operatorami Systemów Przesyłowych z Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy przekonani, że raport okaże się cennym źródłem informacji dla zainteresowanych stron i będzie wspierać planowanie i realizację inwestycji w celu rozbudowy infrastruktury gazu ziemnego w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, tak aby możliwe było utworzenie elastycznego i zdywersyfikowanego rynku gazu - zaznacza Rafał Wittmann, dyrektor pionu rozwoju GAZ-SYSTEM S.A. oraz członek zarządu ENTSOG (European Network for Transmission System Operators for Gas).
GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach poświęconych CEE GRIP oraz do uczestnictwa w warsztatach organizowanych przez ENTSOG w Wiedniu w dniu 26 czerwca. Więcej informacji na temat warsztatów zostanie przekazana przez ENTSOG na stronie www.entsog.eu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.