Według nowych przepisów Prawa atomowego za odpady radioaktywne i ich zagospodarowanie odpowiada ich wytwórca, tj. np. operator elektrowni jądrowej. Zgodnie z obecnymi przepisami nie można importować do kraju odpadów niewytworzonych w Polsce. Po wprowadzeniu nowelizacji nie będzie można też odpadów wywozić do innych krajów, takich, które nie gwarantują, że będą z nimi postępować w sposób bezpieczny. Zgodnie z nowelą ustawy powstanie „Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym”. Zgodnie ze zmianami każdy będzie mógł otrzymać od jednostki zajmującej się eksploatacją lub zamknięciem składowiska pisemną informację m.in. o stanie ochrony radiologicznej składowiska, jak i jego wpływie na zdrowie i środowisko. Informacje tego typu muszą też być aktualizowane przynajmniej co rok.

W Polsce działa składowisko odpadów średnio- i niskoaktywnych w Różanie

Od 1961 r. działa składowisko odpadów średnio- i niskoaktywnych w Różanie nad Narwią. Rocznie przywożone jest tam około 100 m3 odpadów, pochodzących głównie z jednostek medycznych i przemysłowych. Za kilka lat zostanie ono całkowicie zapełnione. Resort gospodarki szuka już nowego miejsca na niebezpieczne odpady. Nie ma to jednak związku ze składowaniem wypalonego paliwa jądrowego o bardzo wysokiej aktywności, które trzeba składować w zupełnie innych warunkach.

Potrzebne składowisko na odpady wysokoaktywne

Dla potrzeb składowania paliwa radioaktywnego najlepszym rozwiązaniem jest składowisko głębokie, tzw. geologiczne. Prace nad nim powinny ruszyć jak najszybciej, bo potrwają wiele lat.