Jak powiedział prezes Grupy Azoty ZAK S.A. – Adam Leszkiewicz, „Technologia elektrociepłowni w Kędzierzynie oparta o BAT przyniesie efekt prośrodowiskowy oraz unowocześni park technologiczno-maszynowy w firmie. Optymalny wybór węgla jako paliwa, oparty o szczegółowe analizy istotnych uwarunkowań w otoczeniu Grupy Azoty ZAK S.A. dostarczy ciepło oraz energię na potrzeby produkcyjne spółki oraz do części miejskich odbiorców, dodatkowo wesprze również realizowaną od wielu lat strategię zakupu polskiego surowca z krajowych kopalń”.

Zgodnie z umową zadaniem Rafako w I etapie realizacji inwestycji będzie wybudowanie turbozespołu upustowo-kondensacyjnego (TUK) o mocy 25 MWe, kotła parowego o wydajności 140 Mg/h, instalacji odsiarczania spalin metodą półsuchą oraz budynku z nastawnią centralną DCS i częścią socjalną dla załogi – informuje spółka. Prace będą realizowane w formule „pod klucz” i mają się zakończyć do grudnia 2016 r.

Wykonanie zadań objętych II etapem zaplanowano na lata 2017–2019. Nowa elektrociepłownia ma współpracować z tą obecnie eksploatowaną do czasu całkowitego wyłączenia i likwidacji istniejących kotłów. To nastąpi około roku 2019.