Niedawno zakończył się montaż wewnętrznych zbiorników, w których gromadzony będzie skroplony gaz ziemny. Zamontowano też kolumny nalewcze konieczne do montażu instalacji do wtłaczana LNG do zbiorników. Ich wysokość wynosi 38 m, a średnica 2,4 m. Zakończono też budowę konstrukcji żelbetowych wszystkich estakad rurociągowych, których łącznie jest osiem, a najdłuższa z nich ­– mierząca 1,5 km, łączy część morską terminalu z częścią lądową. Najwyższa estakada znajduje się na wysokości 9,5 m, a jej szerokość wynosi 8 m. Trwa montaż rurociągów naziemnych i podziemnych – ich łączna długość na terenie gazoportu wyniesie blisko 100 km.

Prace konstrukcyjne w większości budynków zostały zakończone i teraz prowadzone są roboty wykończeniowe. W części morskiej zmontowano już tzw. ramiona rozładunkowe, za pomocą których z gazowców odbierany będzie gaz LNG. Gotowa też jest wieża trapowa.

Obecnie na budowie zaangażowanych jest ponad 1500 osób. Zgodnie z zapowiedziami konsorcjum wykonawczego, na czele którego stoi włoska firma Saipem, prace zakończą się na przełomie tego i przyszłego roku.

Kiedy ruszy świnoujski terminal?