Kryteria wyboru przewodów

Przewody hydrauliczne stosowane są przede wszystkim w układach sterowania hydraulicznego oraz w układach napędowych. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest ciśnienie – jego wartość oraz rodzaj (dynamiczne, statyczne). Pod względem konstrukcyjnym węże dzielą się na te z oplotami tekstylnymi, stalowymi i spiralnymi z drutu stalowego. Przewód może mieć jedną albo więcej warstw, w zależności od przeznaczenia. Elastyczne przewody hydrauliczne są stosowane w prawie każdej dziedzinie przemysłu – od produkcji żywności, poprzez motoryzację, do górnictwa i przemysłu wydobywczego. Ponieważ przewody hydrauliczne są na okrągło poddawane działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury, muszą być one wykonane według obowiązujących norm gwarantujących bezpieczeństwo pracy. U dobrego producenta możemy zamówić przewód dopasowany konkretnie do naszych potrzeb, z odpowiednim zaciskiem i gwarancją jakości.

Parametry techniczne

Standardowe przewody są dostosowane do pracy w określonym ciśnieniu – ich maksymalną dopuszczalną wartość określa norma, według której wyprodukowano dany przewód. Wartość ciśnienia wiąże się ze średnicą przewodu. Do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach stosuje się przewody o właściwościach przewyższających standardowe normy – ich wytrzymałość na ciśnienie jest na tyle wysoka, że nie jest konieczna zmiana średnicy czy typu budowy. Istotna jest też elastyczność przewodów – jest ona tym większa, im mniejszy jest promień gięcia węża. Dobór przewodu należy też uzależnić od temperatury, w jakiej przewód będzie pracował; przekroczenie dopuszczalnej temperatury spowoduje stwardnienie gumy i jego rozszczelnienie. Wybierając przewód, należy określić średnicę wewnętrzną w mm albo calach, ilość warstw oplotu w zależności od ciśnienia roboczego, rodzaj zakucia, rodzaj płynu, długość przewodu.

Rodzaj przewodów

Pod względem zastosowania, wyróżnia się przewody do powietrza (w tym również sprężonego), wody, do urządzeń myjących zimno- i ciepłowodnych, betonu, różnego rodzaju maszyn i urządzeń przemysłowych. Stosowane są także węże ochronne, np. przewodów elektrycznych albo światłowodów. Dostępne na przykład na stronie www.witzenmann.com.pl węże metalowe ssące i tłoczące można stosować przy przenoszeniu oparów, dymu, spalin, pyłu, wiórów, granulatu etc.