Tematy, które rodziły burzliwe dyskusje, to: podstawowe kierunki polityki w stosunku do sektora ciepłowniczego (stanowisko Rządu i Regulatora), kluczowe elementy strategii rynkowej polskich przedsiębiorstw ciepłowniczych z uwzględnieniem strategii inwestycyjnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz nowoczesne technologie oraz systemy organizacji i zarządzania w sektorze ciepłowniczym.

Udział wyjątkowych prelegentów zapewnił szersze spojrzenie na naszą gospodarkę oraz pozwolił wymienić sugestie na temat dalszych perspektyw rozwoju w skali Unii Europejskiej. Kongres został zorganizowany w formie trzech paneli dyskusyjnych. Moderatorem panelu I i II był dr Dariusz Gulczyński (Ekspert Euroheat & Power), zaś panelu III Bogusław Regulski (wiceprezes zarządu, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie.
W ramach I panelu (poświęconego podstawowym kierunkom polityki w stosunku do sektora) udział wzięli: Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki,Damian Komar, Departament Energetyki, Ministerstwo Gospodarki; Bogusław Regulski – wiceprezes zarządu, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, Janusz Ryk – Dyrektor, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych,Wojciech Stawiany – Doradca, Zespół Strategii i Współpracy, Departament Komunikacji i Strategii NFOŚiGW,Maciej Tomaszewski, Dyrektor ds. Handlu i Jakości, Elektrociepłownia "Zielona Góra" S.A. Zaproszeni prelegenci na początku starali się zidentyfikować kluczowe problemy polskiego ciepłownictwa z perspektywy Rządu oraz przeanalizować najważniejsze wyzwania i zamierzenia administracji państwowej w stosunku do sektora. Jednocześnie w dyskusji nakreślono priorytety w zakresie realizacji polityki energetycznej w ramach ciepłownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem planowanych zmian otoczenia prawnego i możliwych modyfikacji metod regulacji, w tym systemu taryfowego. Nie bez znaczenia w powyższym kontekście miała kwestia przyszłości ciepłownictwa w polityce Komisji Europejskiej. W dalszej części dyskusji skoncentrowano się na systemie wparcia wysokosprawnej kogeneracji, a także docelowym modelu rynku ciepła i konsekwencji, jakie będzie on niósł dla odbiorców.
II panel, dotyczył strategii rynkowych polskich przedsiębiorstw ciepłowniczych, zaś za stołem prezydialnym zasiedli:: Konrad Borowski – Dyrektor Pionu Rozwoju, PGNiG Termika S.A.; Adam Dobrowolski, Dyrektor Departamentu Rynku Energii Elektrycznej i Ciepła, Urząd Regulacji Energetyki; Mariusz Dzikuć – Dyrektor ds. Inwestycji i Akwizycji, Fortum Power and Heat Polska; Włodzimierz Kędziora – Pełnomocnik zarządu, Dyrektor ds. Polityki Energetycznej i Regulacji Grupy, DALKIA Polska S.A.; Marek Kossowski – Członek zarządu, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej; Paweł Skowroński – ITC Instytut Techniki Cieplnej PW; Joanna Strzelec-Łobodzińska – prezes zarządu, EGW Sp. z o.o. Jednym z zagadnień, jakie podjęto w ramach debaty była kwestia transformacji rynku ciepła (ciepłownictwo prywatne czy “państwowe’) a także nakreślenie tendencji w zakresie zapotrzebowania na ciepło. Wiązało się to bezpośrednio z dyskusją na temat aktualnego stanu infrastruktury ciepłowniczej i aktywów wytwórczych w tym również potrzeby odtworzenia mocy. W drugiej części panelu zastanawiano się nad sposobem finansowania modernizacji źródeł wytwarzania ciepła w kontekście projektów poprawy efektywności energetycznej i związanych z tym możliwości zwiększenia zysków przedsiębiorstw ciepłowniczych. Równocześnie zajęto się działalnością zintegrowanych producentów i dystrybutorów ciepła oraz możliwościami strategicznymi rozwoju przedsiębiorstw będących własnością lokalnych samorządów. Na koniec starano się odpowiedzieć na pytanie o paliwo dla ciepłownictwa – czy ma to być węgiel czy może gaz; debatowano również nad ważnym dylematem inwestycyjnym: czy należy koncentrować się na nowych instalacjach, czy też dążyć do optymalizacji już istniejących.
Ostatni, III panel poświęcony był nowoczesnych technologii i systemów zarządzania w ciepłownictwie. W tej części debaty udział wzięli: Tomasz Adamczyk – prezes zarządu, Instytut Innowacyjnych Technologii; Norbert Grudzień, prezes zarządu, EkoENERGIA Kogeneracja sp. z o.o.; Przemysław Ligenza – wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego.
Tematy, jakie zostały omówione przez prelegentów to: nowinki technologiczne w branży ciepłowniczej, wyzwania technologiczne płynące z rosnących wymogów ekologicznych oraz wiodące technologie kogeneracyjne. Zastanawiano się również nad perspektywami stojącymi przed wytwarzaniem ciepła w procesie współspalania, czy też możliwy rozwój inteligentnych sieci i systemów pomiarowych. Równie istotne w dyskusji były nowe rozwiązania organizacyjne i zarządcze w branży ciepłowniczej a także narzędzie wspomagające procesy zarządzania dedykowane dla branży ciepłowniczej.
W ramach Kongresu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wielu atrakcjach: imprezie biesiadnej z ogniskiem i zabawami sportowymi, a także przejażdżce jeepami po okolicach Kazimierza Dolnego.
Interesująca dyskusja, zarówno pomiędzy uczestnikami paneli, jak i dzięki licznym pytaniom z sali świadczy o dużym zainteresowaniu poruszonymi tematami i stanowi punkt wyjścia do debaty w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL HEAT, który odbędzie się już w przyszłym roku. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej www.powerpolheat.pl
Tegoroczna edycja Kongresu była wspierana przez liczne grono firm partnerskich oraz partnerów medialnych, które angażowały się w przygotowania wspomnianego przedsięwzięcia. Europejskie Centrum Biznesu główny organizator V Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWEROPOL HEAT pragnie szczególnie podziękować Partnerowi Merytorycznemu Kongresu firmie PGNiG Termika S.A. oraz Partnerowi Technologicznemu firmie Toshiba Television Central Europe.