W ubiegłym roku w 28 krajach UE wyprodukowano ponad 11 mln ton pelletu, dodatkowo sprowadzono około 5 mln ton, głównie z USA, Kanady i Rosji. Z tego około 8 mln ton jest wykorzystywane w sektorze ciepłownictwa (Bałtycka Agencja Poszanowania Energii S.A.).
Fot. Shutterstock
Na europejski rynek pelletu znacząco wpłynęła nadpodaż zielonych certyfikatów, co szczególnie odczuli wschodni sąsiedzi Polski np. Ukraina. Polska jest obecnie największym importerem pelletu ze słomy oraz łusek słonecznika, produkowanych w tym kraju. Udział importu tych produktów wynosi ponad 90%, jednak w 2013 r. wyniósł zaledwie 200 tys. ton. Jeśli chodzi o pellet drzewny do Polski trafiło jedynie 1/3 ukraińskiej produkcji ( około 90 tys. ton w 2013 r.).
Drastyczne ograniczenie importu z Ukrainy wynikało, z najniższego poziomu ceny zielonych certyfikatów, czego konsekwencją było wycofywanie się z umów z dostawcami biomasy.
Pellet produkowany w UE
Produkcja ekologicznego paliwa w UE, którego jednych z głównych producentów w Polsce jest firma Stelmet stanowi około 50% produkcji światowej, natomiast jego zużycie wynosi blisko 70%, dlatego UE jest zmuszona importować to paliwo głównie z USA, oraz Kanady. W ostatnich latach wzrosła konsumencka świadomość znaczenia certyfikatów dotyczących jakości importowanego pelletu. Najbardziej ceniony jest pellet oznaczany normą EN Plus A1. Parametry jakościowe dotyczą: opisu dopuszczalnych wymiarów biopaliwa (średnicy i długości), minimalnej gęstości, trwałości, wartości opałowej, a także ustalają dopuszczalną zawartość pyłu, popiołu, wody (parametr wilgotności) oraz wybranych pierwiastków. Ponadto, normy mogą również określać rodzaj surowca oraz ilość domieszek.
Polskie firmy konkurują dziś z największymi producentami europejskimi: Niemcami, Szwedami, Łotyszami i Austriakami. Co ciekawe na pozycję lidera pod względem zużycia pelletu, wysunęły się Włochy, które spalają ponad 2,5 mln ton pelletu. Włochy to przykład kraju, w którym dzięki wypełnieniu zapisów Krajowego Planu Działań na rzecz OZE, pellet trafia prawie w 100% do użytkowników indywidualnych, zasilając blisko 2 mln instalacji do spalania biomasy.
Stale rośnie ilość pelletu drzewnego wykorzystywanego w sektorze ciepłownictwa w UE od 2011 roku około 1 mln ton rocznie. Wg najnowszych danych Bioenergy International moce produkcyjne pelletu wynoszą już 40 milionów ton, z czego w 2013 ponad 4 mln ton posiadało certyfikat ENplus. W Polsce certyfikaty na swoje produkty uzyskało siedmiu producentów. Jeszcze w 2014 r. normy z serii EN 14961 dotyczące kwalifikacji biopaliw stałych, na których oparte zostały m.in. systemy certyfikacji ENplus oraz DINplus, zostaną zastąpione międzynarodowymi normami z serii EN ISO 17225. W dużej mierze nowe normy oparte są na normach europejskich i nieznacznie je zmieniają.
– Biorąc pod uwagę europejski i światowy trend wskazujący na coraz większy stopień standaryzacji warto uświadamiać klientów o znaczeniu wybierania certyfikowanego pelletu – komentuje Przemysław Bieńkowski, wiceprezes zarządu firmy STELMET sp. z o.o. S.K.A.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.