W Elektrowni Turów budowana jest instalacja odsiarczania spalin. Koszt tej inwestycji to około 0,5 mld zł. Środki przeznaczone na ten cel przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu to ponad 100 mln zł. Kamień węgielny pod tę inwestycję został wmurowany 4 lipca br.
Elektrownia Turów. Fot. WFOŚiGW we Wrocławiu
W ramach budowy instalacji odsiarczania spalin w kominie elektrowni montowane są kanały spalin z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Zastąpią one przewody ceramiczne. Długość każdego z montowanych przewodów wynosi 150 m. Zasadniczym elementem nowej instalacji są absorbery o wysokości 32 m i średnicy 12 m, przez które w ciągu godziny będzie przepływało ponad 1 mln m3 spalin. O ile na wylocie do absorbera stężenie dwutlenku siarki będzie wynosić 2 tys. ton na m3, to po przejściu przez instalację spadnie do około 70 ton na m3. W efekcie końcowym w ciągu roku emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 3,5 tys. ton, a pyłu o 256 ton. Prace mają być zakończone do grudnia przyszłego roku.
Budowa instalacji odsiarczania w Turowie jest konieczna, aby uniknąć kar finansowych za niespełnienie norm unijnych w zakresie ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W efekcie odsiarczania pozyskiwany będzie nieszkodliwy gips, który można ponownie wykorzystywać np. w budownictwie. Instalacje odsiarczania powstają w trzech blokach elektrowni (4, 5 i 6).
Na wykonawcę tej inwestycji wybrano konsorcjum firm Babcock Noell GmbH – Würtzburg i Bilfinger Infrastructure S.A. Kontrakt zostanie zrealizowany w formule „pod klucz”.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.