Zarządzenie wojewody podlaskiego, dotyczące planu zagospodarowania gminy Bakałarzewo, weszło w życie. Plan uwzględnia przebieg trasy mostu energetycznego Polska-Litwa. Oznacza to, że inwestycja może być prowadzona na terenie gminy, a wykonawca może już składać pozwolenia na budowę.

Do tej pory gmina nie uwzględniła w planie zagospodarowania przestrzennego przebiegu sieci, ponieważ mieszkańcy nie zgadzali się na jej proponowaną trasę. Wojewoda podlaski rozpoczął więc procedurę dotyczącą przygotowania takiego planu za gminę. Samorząd złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który jednak zażalenie oddalił, bo wojewoda działał zgodnie z prawem.

Linia po stronie polskiej liczy 112 km, a po stronie litewskiej – 51 km. Puntem początkowym linii po stronie polskiej będzie stacja Ełk Bis, a końcowym – stacja Alytus. W końcowej stacji powstanie tzw. wstawką prądu stałego – jej budowa jest konieczna, ponieważ systemy energetyczne krajów bałtyckich i reszty UE nie są zsynchronizowane. Jej koszt to 83 mln EUR. Testy wstawki zaplanowano na jesień 2015 r.

Budowa mostu energetycznego wymagała szeregu inwestycji po stronie polskiej. Jedną z nich była oddana do użytku 24 kwietnia stacja elektroenergetyczna Ołtarzew pod Warszawą.

Zobacz: Otwarto najnowocześniejszy w Polsce węzeł sieci elektroenergetycznej

Prace przy budowie linii trwają od kwietnia. Gotowych jest ponad 120 fundamentów pod słupy i 20 stalowych konstrukcji w pięciu gminach. Prace w dwóch kolejnych gminach rozpoczęły się w sierpniu.