Konferencja Offshore pt. „Rozwój Regionów Nadmorskich” organizowana w Słupsku w dniach 29-30 września 2014 r. to najważniejsze wydarzenie gospodarcze, polityczne i branżowe dedykowane morskiej energetyce wiatrowej w Polsce w 2014 r.
Fot. freeimages.com
Konferencja stanowi kontynuację poprzednich edycji następujących wydarzeń:
- I i II edycji Konferencji i Targów Offshore organizowanych w latach 2012 i 2013 w Sopocie przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz
- I edycji konferencji „Morska energetyka kołem zamachowym rozwoju przemysłu i regionów nadmorskich” zorganizowanej w Słupsku przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej w 2013 r.
Połączenie kompetencji, doświadczenia i wiedzy eksperckiej PSEW i FNEZ wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży morskiej wobec organizacji sektorowych w zakresie wspólnego i efektywnego działania na rzecz tworzenia warunków dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
W Polsce od 6 lat na szczeblu centralnym i regionalnym prowadzona jest polityka, której celem jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej na polskich obszarach morskich oraz stworzenie jej silnego zaplecza dostawczego, logistycznego i obsługowego z wykorzystaniem potencjału polskiego przemysłu morskiego. Zapisy polityki energetycznej, krajowego planu działania na rzecz energii ze źródeł odnawialnych i kolejne rozwiązania prawne, krok po kroku tworzą warunki do przygotowania pierwszych farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
Dziś najważniejszymi wyzwaniami, stojącymi przed odpowiednimi władzami, jest uchwalenie rozwiązań systemowych, dających podstawy do realizacji pierwszych inwestycji, przy jednoczesnym zapewnieniu powiązania systemu wsparcia dla morskich farm wiatrowych z mechanizmami generowania korzyści dla polskiej, a zwłaszcza nadmorskiej gospodarki. Najważniejszym zadaniem inwestorów i deweloperów jest przygotowanie pierwszych projektów, a przemysłu morskiego – stworzenie krajowego łańcucha dostaw oraz zaplecza logistycznego i obsługowo-serwisowego dla uzasadnionej kosztowo budowy tych projektów.
Podczas Konferencji, w gronie przedstawicieli rządu, parlamentu, władz samorządowych, przedstawicieli branży offshore z kraju i zagranicy oraz licznych ekspertów, będziemy próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania:
- w jaki sposób zorganizować polską branżę morskiej energetyki wiatrowej aby rozwijała się przy uzasadnionych kosztach i maksymalnych korzyściach gospodarczych, w tym zwłaszcza korzyściach regionów nadmorskich?
- kiedy powstaną pierwsze morskie farmy wiatrowe na polskich obszarach morskich?
- kiedy i jakie działania inwestycyjne w polski przemysł morski oraz zaplecze portowe będą realizowane?
- jakie rozwiązania systemowe i organizacyjne zostaną wprowadzone w najbliższym czasie, aby zapewnić właściwe warunki do budowy pierwszych projektów?
- jakie doświadczenia zagraniczne możemy wykorzystać w Polsce, aby zminimalizować ryzyko i koszty inwestycyjne i zoptymalizować korzyści?
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. portal www.inzynieria.com oraz czasopismo "Paliwa i Energetyka".
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.