W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła ilość inwestycji związanych z eksportem i odbiorem gazu w postaci skroplonej. Obecnie najwięcej LNG sprzedawane jest przez Katar. Niebawem gaz w takiej postaci zaczną wysyłać Stany Zjednoczone i Kanada. Wzrośnie też znaczenie Australii.
FOT. GDF SUEZ
Azja największym konsumentem LNG
LNG cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w rozwijających się prężnie gospodarkach azjatyckich. Konsumpcja gazu skroplonego z roku na rok rośnie m.in. w Chinach, Japonii, Tajwanie i Korei Południowej. Tylko do tych trzech ostatnich odbiorców trafia około 60% dostaw w skali globalnej.
Jak wynika z raportu GIIGNL (International Group of LNG Importers), rośnie też popyt na LNG w Ameryce Południowej i Środkowej, szczególnie w Argentynie, Brazylii i Meksyku. Spadek w tym zakresie odnotowano natomiast w Europie, która odbiera około 14% tego typu paliwa. Eksperci tłumaczą, że tak niski popyt na to paliwo jest związany m.in. z kryzysem ekonomicznym w strefie euro i wysokimi cenami energii, co stanowi blokadę dla inwestycji. Ponadto powstał gazociąg Nord Stream, którym gaz bezpośrednio z Rosji trafia do Europy, a jego zdolność przesyłowa wynosi około 55 mld m3 rocznie. Ruszyła też budowa kolejnego dużego gazociągu – South Stream.
Kto eksportuje najwięcej LNG?
Najwięcej gazu w postaci skroplonej eksportuje Katar, który odpowiada za ponad 30% dostaw w skali świata. Kolejna w tym rankingu jest Malezja (11%) i Australia (10%). W gronie największych eksporterów znajdzie się niebawem Kanada i Stany Zjednoczone.
W roku ubiegłym import gazu na świecie pozostawał na poziomie podobnym jak ten z roku 2012 i wyniósł 236,9 Mt.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.