Według spółki Klaipedos Nafta polskie firmy są zainteresowane kupowaniem gazu LNG w Kłajpedzie. Będzie on tam dostarczany do pływającego terminalu, którego budowa jest już na ukończeniu. Litwa zamierza zbudować przy gazoporcie stację umożliwiającą przeładunek skroplonego gazu.
Fot. Terminal w Kłajpedzie. Rys. AB Klaipedos nafta
Powstający w Kłajpedzie terminal to w zasadzie jednostka pływająca, specjalny statek z instalacjami do magazynowania, przeładunku i regazyfikacji gazu skroplonego LNG. Jednostka o długości około 300 m i maksymalnym zanurzeniu 12,5 m, która została zbudowana w Korei Południowej, znajduje się już w transporcie, a na miejsce ma dotrzeć pod koniec października lub na początku listopada. Za realizację projektu odpowiada państwowa spółka Klaipedos Nafta.
Budowa instalacji umożliwiającej przeładunek paliwa na mniejsze jednostki to konsekwencja licznych zapytań o możliwość kupna gazu. Takie zapytania kierowane są też przez polskie firmy. Obecnie trwają konsultacje ws. realizacji tego projektu. Gaz miałby być odbierany nie tylko przez cysterny samochodowe, ale też przewożone koleją i barkami.
Zgodnie z podpisanym kilka dni temu kontraktem pomiędzy spółkami LitGas a Statoil norweski dostawca będzie zapewni 540 mln m3 gazu rocznie. Pierwszy transport dotrze do Kłajpedy w grudniu, a działalność komercyjna gazoportu ma się rozpocząć w styczniu 2015 r. Rocznie z Norwegii przypłynie 6 do 7 gazowców.
LitGas zawarł w sumie umowy z 12 globalnymi dostawcami LNG.
Roczne zapotrzebowanie Litwy na gaz to około 3 mld m3. Obecnie paliwo kupowane jest w Rosji i dostarczane na Litwę gazociągiem prowadzonym przez terytorium Białorusi.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.