Inwestycję na zlecenie Grupy Enea realizuje konsorcjum z udziałem Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe oraz Polimex-Mostostal. Zainstalowana moc nowego bloku wyniesie 1075 MW, a jego sprawność – 45,6%, co oznacza, że „w dniu przekazania do eksploatacji w 2017 r. blok będzie miał jedną z najwyższych sprawności na całym świecie” – podkreśla inwestor.

Całkowita wartość inwestycji to 6,4 mld zł brutto. Dotychczas zrealizowano około 38% prac. Nowy blok będzie zdolny do produkcji 13% konsumowanej w Polsce energii elektrycznej.

 

 

Superblok opalany węglem

Nowy blok będzie najnowocześniejszą jednostką pracującą w oparciu o nadkrytyczne parametry pary o mocy 1075 MW (brutto) i sprawności 45,6% (netto). Szacuje się, że w związku z budową zatrudnienie znajdzie od 1000 do 2500 osób, a po uruchomieniu bloku – 300. Znaczna część materiałów, usług oraz wyposażenia obiektu będzie pochodzić od krajowych dostawców i producentów. Daje to możliwość stworzenia nowych miejsc pracy także dla polskich podwykonawców i poddostawców. Dostawy węgla do nowego bloku zapewni do 2036 r. kopalnia Bogdanka.

Projekt pn. „Budowa bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne opalanego węglem kamiennym o mocy elektrycznej 1075 MW brutto w Elektrowni Kozienice S.A.” ma zostać zakończony w ciągu 58 miesięcy od dnia podpisania umowy. Realizacja inwestycji jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zapewni stabilną produkcję energii elektrycznej przy rozsądnych kosztach.

Nowy blok będzie charakteryzował się m.in. wysoką dyspozycyjnością (92% w kolejnych latach użytkowania), niską awaryjnością, niskimi kosztami eksploatacji oraz wysokim wskaźnikiem wykorzystania mocy. Inne jego cechy to: wysoka sprawność wytwarzania energii, większa ekonomika eksploatacji oraz niska emisyjność (ograniczenie emisji dwutlenku węgla o około 20%; obiekt będzie przystosowany do zainstalowania systemu wychwytywania CO2). Produkty spalania (gips, popiół, żużel) zostaną w całości zagospodarowane. Parametry pary przy wlocie turbiny to: 603/621°C i 242 bar. Po uruchomieniu nowego bloku 13% polskiej energii będzie pochodzić z Kozienic.

Blok zwiększy zdolności produkcyjne kozienickiej elektrowni aż o jedną trzecią. Osiągnie ona moc około 4 tys. MW. Przy budowie wykorzystane zostaną najnowocześniejsze światowe technologie, a blok wyposażony będzie w instalacje ekologiczne zapewniające bezpieczeństwo dla środowiska łącznie z możliwością dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania ze spalin dwutlenku węgla (CCS). Obecnie kozienicka elektrownia dysponuje 10 wysokosprawnymi blokami energetycznymi o łącznej mocy osiągalnej 2908 MWe. Posiada ponad 8% udział w rynku produkcji energii elektrycznej.