Jak informuje PERN „Przyjaźń” S.A., budowa terminalu naftowego w Gdańsku przebiega zgodnie z planem. Dotychczas zrealizowano około 30 % prac.
Fot. PERN Przyjaźń S.A.
Prace budowlane w ramach gdańskiego terminalu naftowego rozpoczęły się pół roku temu i od tej pory wykonano około 30% zaplanowanych robót. „Na jednym ze zbiorników buduje się już szóstą cargę – na osiem, jakie mają być zamontowane (carga – stalowy element konstrukcyjny zbiornika). Zaawansowane są także prace przy budowie większości obiektów: administracyjnych, p.poż., oczyszczalni ścieków, pompowni czy trafostacji” – czytamy w komunikacie spółki.
Gdański terminal będzie pierwszym tego typu hubem morskim w Polsce. Z zapewnień Marcina Moskalewicza – prezesa spółki, wynika, że mimo skomplikowania przedsięwzięcia, zostanie ono zrealizowane w przewidzianym umową terminie.
Gdański terminal naftowy
14 lutego wydano ostateczną decyzję w sprawie budowy terminalu naftowego w Gdańsku – zatwierdzony został projekt budowlany i pozwolenie na realizację. 26 marca odbyła się uroczystość związana z wmurowaniem kamienia węgielnego. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, służący m.in. do przeładunku i składowania ropy i paliw. Inwestycja jest zlokalizowana w Porcie Północnym w Gdańsku.
Jak mówił podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa, „To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i 16. spośród budowanych na świecie. Dzięki terminalowi Polska znajdzie się w grupie państw, które zajmują się międzynarodowym handlem ropą naftową, paliwami i produktami chemicznymi. To szansa na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki i elastyczne rozwiązania na wypadek deficytu paliw na rynku”.
Dwa etapy budowy terminalu naftowego w Gdańsku
W pierwszym etapie budowy terminalu powstanie część związana z ropą naftową. W zależności od potrzeb rynku będzie realizowana druga część inwestycji – związana z paliwami i produktami chemicznymi. Ostatecznie terminal zostanie połączony z Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy.
Realizacja tej inwestycji to nie tylko szansa na rozwój gospodarczy regionu i wpływy do budżetu państwa, ale też miejsca pracy. W czasie budowy pierwszej części terminalu w szczytowym momencie zatrudnienie znajdzie tam około 800 osób. Koszt realizacji pierwszego etapu to około 415 mln zł.
Za realizację I etapu prac odpowiada międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud. Prace mają być zakończone w 2018 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.