Oficjalne uruchomienie produkcji energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji w blokach gazowo-parowych w Polkowicach i Głogowie miało miejsce 3 listopada. Dzięki tej inwestycji pokryte zostanie około 1/4 zapotrzebowania na energię elektryczną. Równocześnie też, dzięki nowoczesnym technologiom, do atmosfery trafi o 40% mniej gazów cieplarnianych.

Bliźniacze bloki w Polkowicach i Głogowie opalane są gazem ziemnym zaazotowanym, pochodzącym z lokalnego złoża w Kościanie. Blok w Polkowicach będzie produkował około 300 tys. MWh energii elektrycznej i około 1 mln GJ ciepła rocznie, natomiast blok w Głogowie – około 250 tys. MWh energii elektrycznej i około 800 tys. GJ ciepła – podaje KGHM.

„Produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby jest z punktu widzenia KGHM jednym z kluczowych priorytetów biznesowych. Rocznie KGHM zużywa ok. 2,5 TWh energii elektrycznej, co stanowi 2 proc. zapotrzebowania Polski na energię. Naszym celem jest zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej z własnej produkcji dla głównego ciągu technologicznego KGHM. Produkcja energii z własnych źródeł pozwala ograniczyć koszty jej pozyskania m.in. poprzez dywersyfikację dostaw, a tym samym częściowo uniezależnić się od cen rynkowych energii” – powiedział podczas uroczystości otwarcia bloków Herbert Wirth, prezes KGHM.

Nakłady poniesione przez KGHM na budowę bloków, wraz z konieczną modernizacją infrastruktury oddziałów, wyniosły 523 mln zł. Generalnym wykonawcą bloków było Konsorcjum firm Energoinstal S.A. i Elektrobudowa S.A.

Dane techniczne:

Moc elektryczna do 42 MWe

Produkcja energii elektrycznej:

▪ Polkowice - około 300 tys. MWh

▪ Głogów - około 250 tys. MWh

Moc cieplna - do 40 MWt

Produkcja energii cieplnej:

▪ Polkowice - około 1 000 tys. GJ/rok

▪ Głogów - około 800 tys. GJ/rok

Turbiny gazowe - 2 x Titan 130 (Turbomach)

Kotły odzysknicowe - 2 x pionowe kotły parowe (Aalborg)

Turbina parowa 1 x turbina upustowo-kondensacyjna (Siemens).