Instalację skraplania metanu w Uniszkach Zawadzkich na Mazowszu zbudowano na bazie sprężarek. Działa ona w technologii skraplania gazów metodą Joula-Thomsona. „W procesie tym część gazu ulega rozprężeniu w urządzeniu zwanym turboekspanderem, a w dalszej części ochłodzeniu do bardzo niskiej temperatury. Schłodzony gaz wykorzystuje się następnie do skroplenia kolejnej porcji gazu przepływającej przez instalacje. Technologia ta nie wymaga dostarczania zewnętrznej energii do samego procesu produkcyjnego. Energia jest potrzebna wyłącznie do schładzania gazu wlotowego i jego doprężenia w celu podniesienia parametru wykroplenia oraz zasilania licznych urządzeń kontrolno-pomiarowych” – podaje w komunikacie UNIMOT S.A.

W ramach tej inwestycji powstał też ciąg do produkcji sprężonego gazu ziemnego (CNG) o wydajności do 600 m3/godz. Połączenie obu instalacji w jednym procesie produkcyjnym pozwala m.in. na zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Zakładana wydajność instalacji to produkcja LNG w wysokości do 750 kg na godzinę. Prace budowlano-montażowe prowadzono od maja br. Pierwszych wykropleń dokonano pod koniec października.