Polsko-słowacki interkonektor umożliwiłby przepływa gazu ziemnego na poziomie 4,7 mld m³ rocznie w kierunku Polska - Słowacja i 5,7 mld m³ rocznie w kierunku Słowacja - Polska, z możliwością dalszej rozbudowy.

Połączenie gazowe o długości 164 km będzie wymagało rozbudowy infrastruktury po obydwu stronach granicy. Po polskiej stronie powstanie 58-kilometrowy gazociąg, nowe sieci gazowe o długości 47 km, a także tłocznia gazu. Ponadto rozbudowane zostaną obecnie eksploatowane gazociągi o długości 258 km.

Połączenie dwóch systemów przesyłowych zapewni dywersyfikację źródeł, tras oraz stabilności dostaw gazu dla obu krajów.

Podmiotem odpowiedzialnym za projekt po stronie polskiej jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Trasa połączenia będzie przebiegała przez obszar powiatu sanockiego w województwie podkarpackim, przechodząc przez trzy gminy miejskie: Sanok, Bukowsko i Komańcza i przekraczając granicę polsko-słowacką w okolicy Przełęczy Łupkowskiej. Po stronie słowackiej trasa połączenia międzysystemowego będzie biegła przez dwa regiony - Prešovský i Košický - do tłoczni gazu Veľké Kapušany.

Jak podaje URE, dwukierunkowe połączenie systemowe pomiędzy Polską a Słowacją jest częścią Korytarza Gazowego Północ-Południe, zainicjowanego przez Grupę Wyszehradzką. Jego rolą jest zwiększenie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Prezes URE wydał decyzję o transgranicznej alokacji kosztów projektu, co ograniczy ryzyko inwestycyjne. Podobną decyzję wydał Regulator Republiki Słowackiej w odniesieniu do słowackiego operatora systemu przesyłowego gazowego - Eustream a.s.