Prace w obszarze absorberów były ściśle podporządkowane postojom remontowym bloków 5 i 6, jakie wyznaczono na 2013 r. Zmodernizowane absorbery IOS bloków 5 i 6 zostały przekazane do eksploatacji w IV kwartale 2013 r., natomiast w listopadzie 2014 r. przekazano do użytkowania zmodernizowany układ odwadniania gipsu – podaje Rafako w komunikacie.

„Najważniejszym celem modernizacji było dostosowanie instalacji do możliwości odsiarczania spalin pochodzących ze spalania bardziej zasiarczonego węgla przy uzyskaniu niższego od pierwotnego limitu emisyjnego w zakresie SO2, co oznaczało zarówno podniesienie skuteczności działania absorberów, jak również zwiększenie wydajności wszystkich towarzyszących im węzłów pomocniczych” – wyjaśnia Jerzy Mazurek, kierownik Zespołu Pracowni Projektowych Instalacji Ochrony Środowiska.

Półka sitowa zastosowana w absorberach IOS Bełchatów jest wykonana w postaci perforowanych koszy z materiałów odpornych na korozję: głównie polipropylenu uzupełnionego o elementy z gumowanej stali i stopów na bazie niklu. Podczas przepływu spalin w kierunku górnej części absorbera, faza gazowa tworzy wraz z cieczą zalegającą na półce sitowej warstwę piany dynamicznej, która zanika po ustaniu przepływu gazu. „To zjawisko w czasie normalnej pracy absorbera zwiększa powierzchnię kontaktu spalin i cieczy absorpcyjnej i poprawia skuteczność wnikania dwutlenku siarki do cieczy, a tym samym zwiększa skuteczność usuwania tego zanieczyszczenia ze spalin w absorberze” – tłumaczy J. Mazurek. Półka sitowa stanowi rozwiązanie alternatywne wobec możliwości budowy kolejnego poziomu zraszania w absorberze. Została ona zastosowana w absorberach IOS bloku 5 i 6 ze względu na brak miejsca dla kolejnych pomp i rurociągów w obrębie absorberów.

„Kompleksowa modernizacja IOS bloków 5 i 6 w El. Bełchatów obejmowała także powiązany z absorberami system odwadniania gipsu. W układzie odwadniania gipsu zabudowano w istniejącym budynku 2 linie po 6 wirówek każda. Wirówki te zastąpiły układ oparty o 2 filtry taśmowe, próżniowe. Dzięki temu układ został dostosowany do możliwości odwadniania gipsu, jaki powstanie z odsiarczania spalin przy zasiarczeniu węgla 1,85% (poprzedni układ był dostosowany do węgla o zasiarczeniu 1,2%). Układ oparty o wirówki, poza większa wydajnością posiada także znacznie wyższą dyspozycyjność i elastyczność. Układ nowych wirówek zabudowano z zachowaniem istniejących ścian zewnętrznych budynku wykonując całkowitą przebudowę jego wnętrza ze zburzeniem stropu włącznie” ­– mówi Jerzy Mazurek.

Prace zostały zrealizowane na podstawie umowy o wartości 116 mln zł zawartej w maju 2013 r.